08/05/2026
Гарні новини для Йорданського 💙
Цього року КП «Плесо» планує провести очищення води озера за допомогою хімічно-біологічної ревіталізації.
Комунальники раніше вже проводило подібні заходи на інших водоймах Києва, і добре, що тепер черга дійшла і до Йорданського.
За словами Павла Іванова, очільника Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА, департамент пропонує виділити близько 4 млн грн на 5 різних озер у межах природоохоронних заходів Київського міського фонду охорони навколишнього середовища. Зараз це питання перебуває на розгляді бюджетної комісії Київради.
Для нас це справді хороша новина, тому що Йорданське потребує уваги. Озеро не заростає водоростями так, як деякі інші водойми Києва, у нас немає масового «цвітіння», але забруднення є, і ми це знаємо.
Згідно офіційної відповіді КП «Плесо» на запит ГО «ГР Почайна», озеро Йорданське площею 15,8 га наразі має індекс токсичності 0,5, тобто вода негативно впливає на живі організми, хоча й не є критично небезпечною; показник класу забрудненості 70 - вода є посередньо та помірно забрудненою; є перевищення за показниками NH4, NO2 та фенолів.
Не дивлячись на забруднення, люди все одно купаються в озері, бо вода в ньому м'яка та приємна. Це велика водойма поруч із домами. І зі сторони міста було б дивно не використовувати таку можливість відпочинку для багатьох людей.
Попри те, що офіційного пляжного сезону в Києві цього року не буде, літо буде спекотне, а водойми залишаються місцем відпочинку для тисяч киян.
Тому треба думати про людей та готуватись.
В ході хімічно-біологічної ревіталізації у воду вносять спеціальні препарати активної біологічної та хімічної дії: бактерії, ферменти, сорбенти та інші засоби, які допомагають зменшувати органічне забруднення, мул, запахи та підтримувати екологічний баланс водойми.
Поки що технічне завдання на очистку не розроблене, спочатку мають провести гідрологічні та гідрохімічні дослідження, після чого визначатимуть конкретні препарати, обсяги робіт і підрядників через систему публічних закупівель.
Сьогодні я окремо говорила про це із Андрієм Вагіним, в.о. директора КП «Плесо».
Попросила, щоб громаду міста інформували про всі етапи цьогорічної ревіталізації. Після проведення наукових досліджень і визначення конкретних препаратів важливо публічно повідомити, які саме засоби планується застосовувати для очищення.
Є багато людей, які переживають за стан риби, екосистеми озера та можливі наслідки для водойми, і це абсолютно нормальний суспільний запит. Люди мають заздалегідь розуміти, чим саме буде проводитися очищення і які результати очікуються. А потім докладно дізнатись про результати.
Також я наполягала на тому, що самою ревіталізацією проблему не вирішити, якщо ми не будемо паралельно працювати із джерелами забруднення, тобто зі скидами із зливостокової мережі.
Тому дуже важливо, щоб у комплексі місто також розглянуло встановлення очисних споруд на випусках зливової каналізації, які потрапляють у Йорданське. Бо озеро потрібно не лише очищати зараз, а й думати про те, як системно запобігати забрудненню.
Ми дещо придумали, але розповідати про це зарано.
Аннабелла Моріна