20/05/2026
17 maja 2026 roku Konsulat Honorowy RP w Sousse jak co roku zorganizował w swojej rezydencji, piknik patriotyczny, dla uczczenia Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagii i Święta Konstytucji 3 maja. Tym razem zostal zorganizowany przy współpracy z Ambasadą RP w Tunisie, stowarzyszeniem Dom Polski oraz z pedagogami Szkoły Polskiej w Tunisie.Spotkanie zaszczycili :charge d'affaire, Pani Agata Wadowska, konsul, Pan Maciej Kowalski i Pani Katarzyna Kowalska
Na początku konsul honorowy dr n.med.Fredj Aziz przywitał wszystkich gości i powiedział kilka istotnych informacji o Polsce, a także o Polonii żyjącej na całym świecie. Na przewodniczącą stowarzyszenia Dom Polski, Sylwię Aziz spadła organizacja bogatego programu tego wydarzenia.
Na piknik patriotyczny została zaproszona Polonia z Tunezji oraz jej liczni, często wieloletni Przyjaciele.
Na dobry początek każda rodzina otrzymała z rąk konsula Macieja Kowalskiego, flagę polską, z których to połączonych flag zrobiono jedną flagę, najdłuższą w Tunezji, a kto wie czy nie w Afryce .
Potem był uroczysty polonez,
wykonany przez wszystkich uczestników.
Pokaz tańca trojak oraz ludowe piosenki przygotowali członkowie stowarzyszenia Dom Polski.
W celu zachęcenia dzieci do udziału w różnych konkursach Pani Dorota Parzyszek, która zasiada w juri konkursu ,,Być Polakiem " podała bardzo ważne wiadomości zachęcające dzieci do udziału w konkursach organizowanych przez różne stowarzyszenia i instytucje w Polsce
Uczennica 8 klasy Mayssa Miled dla zachęcenia innych dzieci odczytała swoją tegoroczną, wyróżnioną pracę w konkursie ,,Być Polakiem".
Założenie, żeby w programie pikniku znalazło się : ,,Dla każdego coś miłego" miał miejsce quiz w języku francuskim pt. ,,Co wiesz o Polsce" dla naszych Przyjaciół, który przeprowadziła Pani Karolina Zamali .
Polonia natomiast pisała dyktando.
Spotkanie przebiegało w bardzo rodzinnej, wesołej atmosferze.
Polonia ubrana w kolorach barw narodowych przedstawiała się pięknie i dostojnie.
Dzięki naszym szkolnym.
pedagogom, którzy wykonali patriotyczną foto- budkę wszyscy zaproszeni goście mogli się w niej sfotografować na pamiątkę tego wydarzenia .
Konsulat honorowy świętował kolejny rok działalności w otoczeniu Polonii i Przyjaciół.