30/05/2026
SALVATORI versus SUPRAVIEŢUITORI
Astǎzi la Bârlad, în cadrul celei de-a opta ediții a Turneului Select de Fotbal, a avut loc un meci demonstrativ între Echipa Naționalǎ de Transplant și Echipa Serviciului de Ambulanțǎ Județean Vaslui. Prima echipa, așa cm îi spune și numele, are în componențǎ doar fotbaliști amatori care în decursul vieții au trecut printr-o operație de transplant. Aceasta este afiliatǎ la Federația Românǎ de Fotbal și participǎ anul acesta la Campionatul Mondial de Fotbal din Germania dedicat echipelor similare din toatǎ lumea. Cea de-a doua echipǎ are în componențǎ fotbaliști amatori care în viața de zi cu zi sunt angajați la Serviciul de Ambulanțǎ Județean Vaslui. Scopul acestui eveniment a fost unul nobil; pe de o parte de a arǎta cǎ existǎ viațǎ și dupǎ o afecțiune medicalǎ gravǎ care a necesitat un transplant de organ, iar pe de altǎ parte de a promova donarea de organe; atunci când medicina actualǎ nu mai poate oferi nici o șansǎ la viațǎ unor persoane, acestea pot da o șansǎ la viațǎ altora. La sfârșitul unui meci atractiv în care rezultatul din teren nu a contat, cei prezenți în tribune și nu numai, au plecat cu un mesaj pe care îl vor transmite mai departe :
MAI PRESUS DE FOTBAL, VIAŢA ESTE UN TROFEU !