12/01/2022
A venit factura? E ok, Ciolacu e în concediu, nu deranjați!
PSD în opoziție: umple străzile cu foto: fetiță citind la lumânare. Spune STOP scumpirilor la electricitate.
PSD la putere: gata, dăm lege de plafonare a prețurilor.
USR: băi, dar nu va funcționa, mai bine reducem TVA și dăm facilități fiscale.
Dau legea.
Nu funcționează.
Vin facturile mari.
PNLSD zice: hai sa facem ce a zis USR să facem. De la 1 aprilie.
Ciolacu se enervează: cum, mă, de la 1 aprilie? Ordon să fie de la 1 februarie.
Bine, hai că discutăm la Coaliție.
Luni e ședința de coaliție?
Ah, nu, că Ciolacu e în concediu.
Ordon urgență, dar nu mă deranjați!
E pe bune: ședința de urgență a Coaliției pentru prețuri energie nu s-a ținut din cauză că Ciolacu e în concediu.
Acum, uman vorbind așa, e normal să ai concediu (anul trecut am avut 2 - două - zile concediu și alea ciuruite de PSD cu o bazaconie fake news).
Dar cm de nu se poate decide ceva fără Ciolacu? Sau, nu știu, dacă e urgent, sugerez zoom?
Alo, PNL, e bine în coaliția asta? Acum aveți doi șefi care vă programează prioritățile funcție de vacanța lor. Ce vă umilea Iohannis, dar ce vă umilește Ciolacu!
Și în al doilea rând, tot așa uman, cine e atât de (### - cenzurat de departamentul Comunicare) să pună poza aia pe panouri, merită concediu liniștit? Oamenii nu merită să li se aducă aminte, chiar și în concediu?
Marcele, lasă vacanța, hai că au venit facturile și cică numai tu poți rezolva.
Avem încredere în tine.
Marcel, il salvatore della patria!
PS În caz că nu știați știrea asta, e de la taxa de protecție plătită de PSD la TV-uri. Din banii dumneavoastră!