Banat Republic-Banatska Republika-Bánáti Köztársaság

Banat Republic-Banatska Republika-Bánáti Köztársaság This page promote the spirit and speech of Banatians and we have like objective the economical autonomy of Banat and bringing back of Banatians customs!

Capitala : Timisoara
Forma de guvernare: Republica
Presedinte (1918): Otto Roth
Proclamata:31 octombrie 1918
Republica bănățeană (germană Banater Republik, sârbă Banatska republika, Банатска република, maghiară Bánáti köztársaság) a fost un stat proclamat la Timișoara pe 31 octombrie, 1918, odată cu destrămarea Imperiului Austro-Ungar. Republica era o tentativă de a menține integritatea Banatului

multi-etnic, în fața pretențiilor teritoriale ale națiunilor interesate. Durata sa de viață a fost foarte scurtă, Republica încetând să mai existe pe 15 noiembrie 1918, odată cu intrarea forțelor armate sârbe în Banat.

Address

Timisoara

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Banat Republic-Banatska Republika-Bánáti Köztársaság posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share