Instituția Prefectului - Județul Dâmbovița

Instituția Prefectului - Județul Dâmbovița Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Instituția Prefectului - Județul Dâmbovița, Public & Government Service, Bulevardul Regele Carol I nr. 62, Targoviste.

📋 Astăzi a avut loc exercițiul de testare a viabilității Planului de Urgență Externă, desfășurat la sediul Otelinox.👩🏻‍🚒...
28/05/2026

📋 Astăzi a avut loc exercițiul de testare a viabilității Planului de Urgență Externă, desfășurat la sediul Otelinox.

👩🏻‍🚒Exercițiul a urmărit verificarea modului de intervenție și cooperare între instituțiile implicate în gestionarea situațiilor de urgență, precum și testarea fluxului de informare și alarmare.

Au fost evaluate:
➡️capacitatea de reacție a forțelor de intervenție;
➡️coordonarea activităților operative;
➡️transmiterea informațiilor către
autoritățile competente;
➡️aplicarea măsurilor prevăzute în Planul de Urgență Externă.

❗️Astfel de exerciții contribuie la creșterea gradului de pregătire și la consolidarea colaborării instituționale pentru protejarea populației și gestionarea eficientă a situațiilor de urgență.

Astăzi, 28 mai 2026, s-a desfășurat ședința Comisiei de Dialog Social, prezidată de domnul prefect al județului Dâmboviț...
28/05/2026

Astăzi, 28 mai 2026, s-a desfășurat ședința Comisiei de Dialog Social, prezidată de domnul prefect al județului Dâmbovița, Marius Calomfirescu, la care au participat domnul subprefect, Teodor Rădoi, reprezentanți ai serviciilor publice deconcentrate, sindicatelor, patronatelor și instituțiilor membre ale Comisiei de Dialog Social Dâmbovița.

📃Pe ordinea de zi a fost prezentată tema privind oportunitățile de formare dedicate uceniciei prin proiectul „START – Investește în calificare pentru viitor”, derulat de AJOFM Dâmbovița în cadrul Programului Educație și Ocupare 2021-2027, finanțat din Fondul Social European Plus.

📑Proiectul se adresează tinerilor cu vârsta de până la 30 de ani, inclusiv tinerilor NEETs, și urmărește sprijinirea integrării acestora pe piața muncii prin programe de calificare și ucenicie.

👤Prezentarea a fost susținută de doamna Constanța Anghel, director executiv al AJOFM Dâmbovița.

De asemenea, în cadrul ședinței au fost formulate propuneri privind implementarea viitorului Cadrului Financiar Multianual 2028-2034, cu accent pe reguli mai flexibile pentru implementarea proiectelor, sprijinirea IMM-urilor și îmbunătățirea accesului la fondurile europene.

📌Instituția Prefectului- Județul Dâmbovița, va transmite aceste propuneri ale Consiliului Național al IMM-urilor către Guvernul României.

🤝Susținem inițiativele dedicate dezvoltării profesionale a tinerilor și facilitării accesului acestora pe piața muncii.

Astăzi, domnul prefect al județului Dâmbovița, Marius Calomfirescu, a condus ședința Comitetului Consultativ de Dialog C...
27/05/2026

Astăzi, domnul prefect al județului Dâmbovița, Marius Calomfirescu, a condus ședința Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vârstnice, la care au participat domnul subprefect, Teodor Rădoi, reprezentanți ai instituțiilor publice din județul Dâmbovița și membrii ai comitetului consultativ.

📌Pe ordinea de zi a fost inclusă informarea privind implicarea organizațiilor de pensionari din județul Dâmbovița în activități de voluntariat destinate persoanelor vârstnice vulnerabile.

Activitățile se desfășoară în căminele pentru persoane vârstnice și în sistemul de îngrijire la domiciliu, cu respectarea cadrului legal în vigoare.

❗️Tema a fost prezentată de doamna Iordache Marcela, director al Direcției de Asistență Socială Dâmbovița, care a evidențiat direcțiile de acțiune și posibilitățile de implicare la nivel local.

🤝În cadrul ședinței a fost subliniată importanța colaborării între instituțiile publice și organizațiile de pensionari, în sprijinul persoanelor vârstnice aflate în situații vulnerabile.

Astăzi, 27 mai 2026, prefectul județului Dâmbovița, Marius Calomfirescu, a prezidat ședința ordinară a Colegiului Prefec...
27/05/2026

Astăzi, 27 mai 2026, prefectul județului Dâmbovița, Marius Calomfirescu, a prezidat ședința ordinară a Colegiului Prefectural Dâmbovița, la care au participat domnul subprefect, Teodor Rădoi și directorii instituțiilor publice deconcentrate din județul Dâmbovița.

📃Pe ordinea de zi a fost inclusă analiza rezultatelor obținute de elevi la simulările examenelor naționale, respectiv Evaluarea Națională pentru clasa a VIII a și examenul de Bacalaureat.

✅️Tema a fost prezentată de domnul Valentin Irinel Stancu, inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Dâmbovița, care a expus situația rezultatelor la nivel județean și măsurile avute în vedere pentru perioada următoare.

📚Educația rămâne o prioritate la nivel județean, iar colaborarea dintre instituțiile implicate este esențială pentru susținerea performanței școlare și pentru asigurarea unor condiții cât mai bune pentru elevi și cadrele didactice.

De Ziua Eroilor, de Înălțarea Domnului și de sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena, ne plecăm cu respect în...
21/05/2026

De Ziua Eroilor, de Înălțarea Domnului și de sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena, ne plecăm cu respect în fața memoriei celor care au apărat România cu prețul vieții.

Sacrificiul lor rămâne un simbol al curajului, al devotamentului și al iubirii de țară. Datoria noastră este să le păstrăm vie memoria și să transmitem generațiilor viitoare respectul pentru valorile pentru care au luptat.

Cinste și recunoștință eternă eroilor neamului!🇷🇴

La mulți ani tuturor celor care poartă numele Sfinților Constantin și Elena!

Astăzi îi cinstim pe eroii care au luptat și s-au jertfit pentru credință, libertate și demnitatea României. Respect și ...
21/05/2026

Astăzi îi cinstim pe eroii care au luptat și s-au jertfit pentru credință, libertate și demnitatea României. Respect și recunoștință eternă pentru curajul și sacrificiul lor. Glorie eroilor neamului!🇷🇴

📌Cimitirul de Onoare Românesc ( U.M. 01402 cazarma 874 Târgoviște)

Astăzi, Instituția Prefectului a Județului Dâmbovița, a participat, prin subprefect Teodor Rădoi, la Simpozionul dedicat...
19/05/2026

Astăzi, Instituția Prefectului a Județului Dâmbovița, a participat, prin subprefect Teodor Rădoi, la Simpozionul dedicat Zilei Eroilor, organizat de Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria” – Filiala „Mihai Viteazul” Dâmbovița, alături de Garnizoana Târgoviște și partenerii instituționali.

A fost un moment care ne-a adus aminte că eroii unui popor nu sunt doar cei căzuți pe câmpul de luptă. Eroi sunt și cei care și-au sacrificat libertatea, sănătatea, familia sau chiar viața pentru a construi această țară și pentru a lăsa generațiilor de astăzi o Românie liberă și demnă.

Cred că avem datoria să îi apropiem pe tinerii noștri de istorie și de adevăratele exemple de curaj și sacrificiu. Într-o lume în care totul se desfășoară rapid și în care confortul pare firesc, riscăm uneori să uităm cât de mult a costat libertatea și siguranța de care ne bucurăm astăzi.

Mulțumim organizatorilor pentru invitație, pentru implicare și pentru efortul constant de a păstra vie memoria eroilor neamului românesc.

Respect și recunoștință tuturor celor care nu lasă istoria să fie uitată.

Glorie eternă eroilor României!

Astăzi, prefectul județului Dâmbovița, MARIUS CALOMFIRESCU, a participat la deschiderea celei de-a 44-a ediții a competi...
19/05/2026

Astăzi, prefectul județului Dâmbovița, MARIUS CALOMFIRESCU, a participat la deschiderea celei de-a 44-a ediții a competiției „Trofeul Electricianului”.

În mesajul transmis participanților, prefectul a subliniat importanța meseriei de electrician și rolul esențial al specialiștilor din domeniul energetic:

,,Meseria de electrician este una esențială și presupune responsabilitate, seriozitate și multă pregătire. Prin munca dumneavoastră contribuiți, zi de zi, la funcționarea comunităților noastre și la siguranța oamenilor. Este important să susținem formarea noilor generații de specialiști și să le oferim încredere că meseriile tehnice au viitor și sunt respectate.”

Mult succes tuturor participanților și felicitări pentru profesionalism, dedicare și pasiunea pentru domeniul energetic.

Astăzi am participat, alături de doamna Director General DEER, MIHAELA RODICA SUCIU, și domnul Director DEER – Sucursala...
18/05/2026

Astăzi am participat, alături de doamna Director General DEER, MIHAELA RODICA SUCIU, și domnul Director DEER – Sucursala Târgoviște, EDUARD BĂNICĂ, la întâlnirea cu primarii unităților administrativ-teritoriale din județul Dâmbovița, dedicată dezvoltării infrastructurii energetice și consolidării dialogului instituțional.

Discuțiile s-au concentrat pe teme importante pentru comunitățile locale:
🔹 modernizarea rețelelor de distribuție a energiei electrice;
🔹 facilitarea racordării noilor consumatori;
🔹 susținerea investițiilor economice și a proiectelor de dezvoltare locală.

În cadrul întâlnirii au fost analizate problemele specifice fiecărei unități administrativ-teritoriale și soluțiile necesare pentru creșterea siguranței alimentării cu energie electrică și îmbunătățirea infrastructurii energetice din județ.

Instituția Prefectului – Județul Dâmbovița susține cooperarea dintre administrațiile publice locale și furnizorii de servicii esențiale, pentru implementarea proiectelor necesare dezvoltării comunităților și modernizării infrastructurii de interes public.

COMUNICAT DE PRESĂÎn contextul avertizării meteorologice Cod Portocaliu, emisă de Administrația Națională de Meteorologi...
16/05/2026

COMUNICAT DE PRESĂ

În contextul avertizării meteorologice Cod Portocaliu, emisă de Administrația Națională de Meteorologie, valabilă pentru județul Dâmbovița în perioada 16 mai, ora 14:00 – 17 mai, ora 10:00, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Dâmbovița s-a întrunit astăzi, 16 mai a.c., în ședință extraordinară, în vederea stabilirii măsurilor necesare pentru prevenirea și gestionarea eventualelor situații de urgență generate de fenomenele meteorologice prognozate.

Potrivit avertizării meteorologice, în județul Dâmbovița vor fi perioade cu averse torențiale importante cantitativ. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi local de 40...60 l/mp și izolat de 70 l/mp.

În cadrul ședinței, a fost dispusă aplicarea măsurilor specifice la nivelul instituțiilor cu atribuții în gestionarea situațiilor de urgență, precum și la nivelul comitetelor locale pentru situații de urgență, pe toată perioada de valabilitate a avertizării meteorologice.

Astfel, au fost stabilite următoarele măsuri:

- instituirea serviciului de permanență la sediul primăriilor din județul Dâmbovița, în special în zonele expuse riscului de producere a unor situații de urgență;

- monitorizarea permanentă a evoluției fenomenelor hidrometeorologice și a efectelor produse la nivelul unităților administrativ-teritoriale;

- asigurarea fluxului informațional-decizional între autoritățile locale, instituțiile cu atribuții în gestionarea situațiilor de urgență și Grupa Operativă constituită la nivelul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Basarab I” al județului Dâmbovița;

- informarea operativă a populației cu privire la măsurile de protecție ce trebuie respectate pe timpul manifestării fenomenelor prognozate;

- verificarea și menținerea în stare de funcționare a sistemelor de colectare și evacuare a apelor pluviale, precum și monitorizarea zonelor cunoscute cu risc de acumulare a apei;

- monitorizarea cursurilor de apă, a zonelor vulnerabile și a infrastructurii rutiere, de transport, energie și comunicații;

- transmiterea cu celeritate a rapoartelor operative privind eventualele efecte produse, precum și a măsurilor dispuse la nivel local.

Autoritățile recomandă populației să manifeste prudență, să evite deplasările în zonele afectate de fenomenele prognozate, să nu traverseze cursuri de apă ori zone inundate și să curețe șanțurile și rigolele pentru facilitarea scurgerii apelor pluviale.

De asemenea, pe timpul manifestării fenomenelor de instabilitate atmosferică, evitați adăpostirea sau parcarea autovehiculelor în apropierea copacilor, stâlpilor, panourilor publicitare ori a altor elemente de construcție care pot fi doborâte de vânt.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” al județului Dâmbovița rămâne pregătit să intervină, în sprijinul comunităților, pentru gestionarea eventualelor situații de urgență.

Mai multe informații privind modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale fiipregatit.ro sau prin descărcarea aplicației DSU, gratuit din App Store sau Google Play.

Address

Bulevardul Regele Carol I Nr. 62
Targoviste
130024

Opening Hours

Monday 08:00 - 16:30
Tuesday 08:00 - 16:30
Wednesday 08:00 - 16:30
Thursday 08:00 - 16:30
Friday 08:00 - 14:00

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Instituția Prefectului - Județul Dâmbovița posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share