29/05/2026
Am prezentat astăzi public proiectul de lege privind salarizarea unitară în sectorul public.
Este una dintre cele mai importante reforme pentru statul român și vreau să încep cu mesajul cel mai important:
Niciun venit aflat în plată în sectorul public nu va scădea.
Această lege încearcă să facă ordine într-un sistem care, de prea mulți ani, a devenit greu de înțeles, greu de administrat și, de multe ori, nedrept, permițându-le unora mai speciali să își crească salariile pe munca noastră, a tuturor.
Astăzi avem excepții peste excepții, sporuri care s-au suprapus în timp, diferențe greu de justificat între oameni care fac muncă similară și prea multe situații în care salariile au fost stabilite prin derogări, prorogări sau decizii obținute în instanță.
Salarizarea în sectorul public trebuie să fie unitară, predictibilă și corectă.
Concret, proiectul elimină 87 de sporuri din 151. Adică peste jumătate. Nu eliminăm drepturi esențiale, ci curățăm un sistem care a fost încărcat ani la rând cu excepții și formule greu de justificat.
Pentru 56% dintre posturi, salariile lunare vor crește:
🟦 21% vor avea creșteri de peste 10%;
🟦 14% vor avea creșteri între 5% și 10%;
🟦 21% vor avea creșteri între 0% și 5%.
Pentru restul de 44% dintre posturi, se vor acorda diferențe compensatorii, astfel încât niciun salariu aflat în plată să nu scadă.
La nivelul familiilor ocupaționale civile, salariile de bază sunt proiectate să crească, în mediană, cu 22%.
Legea pune un mare accent pe tinerii aflați la început de carieră. Pentru debutanți, creșterile medii vor fi de peste 20%. Avem nevoie de o administrație care se poate reînnoi, care poate atrage tineri buni și inovatori.
Un alt element important este reintroducerea unei grile de salarizare pentru administrația locală. Eliminarea acestei grile în 2017 a produs dezechilibre mari. Păstrăm o marjă de flexibilitate în funcție de mărimea localității, dar readucem o ierarhie firească și reguli mai clare.
Această reformă corelează creșterile salariale la realitatea economică. Salariile vor putea crește predictibil odată cu creșterea produsului intern brut și cu productivitatea administrației, pe măsură ce reforma administrativă avansează.
Trebuie să fim onești: spațiul fiscal disponibil este de 8 miliarde de lei. Atât își permite România acum. Nu putem promite minuni, dar putem construi un sistem mai corect, mai așezat și mai sustenabil.
Această lege este bună pentru România și este, în același timp, o reformă critică din PNRR, amânată în fiecare an de guvernele anterioare, cărora le-a fost teamă să își asume responsabilitatea de a face curățenie în sectorul public.
Prin adoptarea acestei legi, România poate obține 770 de milioane de euro pentru investiții.
Proiectul este public pe site-ul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale.
În perioada ce urmează, am programat consultări cu familiile ocupaționale, sindicate și patronate.
Salarizarea unitară nu este doar despre salarii. Este o dovadă necesară că statul își respectă atât angajații, cât și contribuabilii. Este despre echitate, responsabilitate și despre ordine într-un sistem public care trebuie să lucreze mai bine pentru cetățeni.