19/02/2026
Județul Gorj a devenit, în aceste zile, un spațiu al memoriei vii și al recunoștinței, prin două evenimente deosebite dedicate împlinirii a 150 de ani de la nașterea marelui sculptor .
Astăzi, 19.02.2026, la Muzeul Județean „Alexandru Ştefulescu" Gorj, a avut loc vernisajul expoziției "Esența memoriei: Constantin Brâncuși - documente, imagini, mărturii”.
Evenimentul a beneficiat de sprijinul Consiliului Județean Gorj, în parteneriat cu Biblioteca Academiei Române (Cabinetul de Manuscrise, Carte rară, Cabinetul de Stampe), Biblioteca Centrală Universitară „Lucian Blaga" Cluj-Napoca, Biblioteca Metropolitană București, Biblioteca Bucovinei „I.G. Sbiera" Suceava, Mitropolia Olteniei, și în colaborare cu câteva colecții private, avându-l ca invitat special pe sculptorul Alferd Dumitriu, alături de colecții private valoroase.
Invitatul special a contribuit la o atmosferă profund reflexivă, expoziția dezvăluind prin fotografii, manuscrise și corespondență un Brâncuși preocupat de esență, de tăcere și de ritmul interior al creației. Așa cm însuși artistul afirma: „Simplitatea nu este un scop în artă, dar ajungi la simplitate în ciuda ta.”
Totodată, la manifestările desfășurate la ora 12:00 în satul natal al sculptorului, , a participat și ministrul Culturii, prezența oficială subliniind importanța națională și internațională a operei brâncușiene. Participarea ministrului a reprezentat un gest de recunoaștere a valorii patrimoniului cultural lăsat moștenire de marele artist și a rolului fundamental pe care cultura îl are în definirea identității românești.
La ambele evenimente au fost prezenți și membri ai Filialei Gorj „Grl. Ioan Culcer” a ANCMRR, care au adus un omagiu respectuos uneia dintre cele mai strălucite personalități ale culturii românești.
La 150 de ani de la naștere, Brâncuși rămâne nu doar un simbol al artei moderne universale, ci și o conștiință vie a spiritului românesc — o punte între rădăcină și infinit.