10/06/2026
💛🎨„Culorile inimii” – o călătorie în lumea emoțiilor
Pe parcursul mai multor săptămâni, în cadrul grădiniței noastre s-a desfășurat proiectul educațional „Culorile inimii”, coordonat de doamna profesor Simioniuc Ionela-Otilia, un proiect dedicat cunoașterii, înțelegerii și exprimării emoțiilor.
Ne-au fost alături în această frumoasă aventură a sufletului doamnele educatoare Balan Luiza-Gabriela, Lehaci Simona și doamna profesor consilier școlar, Ianoș Mariana.
📖Prin povești, discuții, jocuri și activități practice, copiii au avut ocazia să descopere că toate emoțiile sunt importante și că fiecare dintre ele transmite un mesaj despre ceea ce simțim. În cadrul proiectului, părinții s-au implicat activ, citind povești despre emoții alături de copii și contribuind la crearea unui climat de învățare bazat pe empatie și comunicare.
☀️🎨🌸Iar astăzi, într-o frumoasă zi de vară, am marcat una dintre activitățile finale ale proiectului. Copiii și părinții au pictat împreună flori , simboluri ale emoțiilor care ne înfrumusețează sufletul. Cei mici au participat la jocuri interactive și părinții au luat parte, alături de consilierul școlar, la jocul de intercunoaștere „Pânza de păianjen”, o activitate de conectare sufletească și care aduce în prim plan importanța colaborării și a relațiilor dintre școală și familie.
La final, copiii au descoperit "Cheia emoțiilor " amintindu-le că fiecare dintre noi deține puterea de a-și înțelege și gestiona emoțiile.
Ne dorim ca această călătorie în lumea emoțiilor să fi fost o experiență valoroasă pentru toți participanții.
💛Mulțumim părinților pentru implicare, consilierului școlar pentru sprijin și colaborare, precum și celor care au contribuit la buna organizare a activității .
Cu respect, echipa grădiniței ❤️🗝️🌸