24/12/2021
În noaptea de Ajun, avem deja cea mai mare dorință împlinită - am reușit să inaugurăm BiblioSita. 📚 Mai mult, am reușit să aducem bucurie în sufletele elevilor de la Școala Gimnazială Nr. 2 Sita Buzăului, cu ajutorul unor oameni minunați care ne-au ajutat necondiționat. Așadar, postarea aceasta este despre ei. 🤗
Ideea de a face o bibliotecă a pornit precum un gând fugitiv ce s-a așezat frumos în inimile noastre. Pentru a transforma o sală de clasă complet goală în ceea ce azi elevii privesc cu atât de multă încântare, am dat zeci, poate chiar sute de mesaje către potențiali sponsori.
📚 Primul răspuns l-am primit de la Anticariat Trored și Anticariat Unu. De la ei am primit cărți noi, în perfectă stare și ne-a impresionat faptul că au întrebat de ce anume avem nevoie (ciclurile de învățământ și genurile literare).
📚 Ne-au sărit în ajutor și prietenii de la Sc Colomade Construct S. R. L, căci au înțeles cât de important este ca cei mici să aibă un spațiu de lectură cât mai primitor, motiv pentru care ne-au oferit materialele necesare pictării pereților și o donație cu ajutorul căreia am achiziționat cărți.
📚La început, am crezut că vom reuși să adunăm câteva zeci de cărți până la inaugurare, urmând mai apoi să continuăm colectarea. Când donațiile apăreau, ne-am dat seama că avem nevoie de mobilier. Astfel, am apelat la un om deosebit, un pion principal al acestui proiect - Valeria F. Chivu. Promovându-ne pe rețelele de socializare, ne-a deschis ochii și ne-a făcut să realizăm că există comunități frumoase la care putem apela. Tot Valeria ne-a pus în legătură cu Cătălina (de la care am adus mobilierul din bibliotecă).
📚Ne-am dat seama că proiectul "Împarte o carte" începe să străbată o țară în momentul în care am pierdut noțiunea coletelor donate. Până și curierii știau ce se întâmplă și ne întrebau curioși cm decurge totul. Până și doamnele de la Poștă ne-au sprijinit, trimițând coletul la școală prin persoane cărora le era în drum, numai ca să ne salveze timpul. (Vă mulțumim!)
📚 Comunitatea poate fi considerată un unic donator. De la membrii acestei comunități am primit sute de cărți, jucării și chiar donații financiare. Tot în acest punct ne-a întins și editura Signatura o mână de ajutor, trimițându-ne volume în ediție limitată cu "Aventurile lui Pinocchio".
📚 Elevii Școlii Nicolae Russu nu au rămas indiferenți și, îndemnați de către cadrele didactice, au donat numeroase cărți atractive, cărți la care puțini ar renunța. Primăria Sita Buzăului s-a alăturat și ea inițiativei noastre și ne-a ajutat să dotăm BiblioSita cu 4 colecții rare de carte în stare perfectă.
📚 Mămicile elevilor noștri se implică mereu în activitățile pe care le propunem și, nici de această dată nu au stat deoparte. Datorită lor am achiziționat mobilier suplimentare fiindcă, da, am primit atât de multe volume, că nu mai știam unde să le așezăm. 👏
📚 Cireașa de pe tort a venit de la Atelierul de creatie Bossulica, care ne-a oferit logo-ul BiblioSita, ce se află acum la intrare. Surorile Grama au răspuns cu entuziasm rugăminților noastre (am aflat, pe această cale, că și mama lor este cadru didactic în mediul rural și județul Buzău este un alt loc în care acest brand și-a lăsat amprenta pentru a bucura elevii).
Rezultatul din fotografii a venit după ore întregi de muncă depusă de echipa de implementare, voluntari, oboseală și zeci de donatori care au ales să ne sprijine. Putem spune, azi, că proiectul "Împarte o carte" a străbătut o țară, întrucât am primit donații din 16 județe și municipiul București. ❤ Este incredibil până unde ajung gândurile frumoase!
"Împarte o carte" nu se încheie aici. În aceeași situație în care ne aflam acum câteva luni se află alte școli partenere pe care dorim să le ajutăm. Tocmai din acest motiv, primim în continuare donații, spre a vedea în ochii altor elevi ce am văzut în luna decembrie în ochii alor noștri: bucurie, ambiție, curiozitate și recunoștință.
A fost o postare mai lungă decât ne-am fi așteptat, dar am ajuns la gândul de final, pe care dorim să vi-l adresăm în noaptea de Ajun: 🎅 Vă urăm, cu ocazia sărbătorilor de iarnă, să găsiți cel puțin la fel de multă bucurie cât am găsit noi în școală și să aveți lângă voi, de sărbători, oameni la fel de buni ca cei care s-au implicat în construirea bibliotecii. Mii de gânduri bune! Crăciun fericit tuturor! 🎄
P.s.: Cititul e cool. ❤️