22/05/2026
22 mai 2003 – 22 mai 2026: 23 de ani de la una dintre cele mai mari realizări ale sportului românesc – cucerirea celui mai înalt vârf al lumii, Everest (8.848 m), într-o expediţie integral românească.
Pe 21 mai 2003, cinci alpinişti români au plecat spre Tabăra III, situată la 8.300 de metri altitudine, urmând ca a doua zi să atace vârful Everest. Patru dintre membrii expediţiei au reuşit să atingă acoperişul lumii, iar primii trei erau salvamontişti români.
Primul care a ajuns pe vârf a fost Teodor Tulpan, din cadrul Salvamont Sibiu, pe 22 mai, la ora 8:10, ora locală (5:10, ora României). La câteva ore distanţă au atins vârful şi Lucian Bogdan, de la Salvamont Sibiu, precum şi Marius Gane, de la Salvamont Argeş.
Al patrulea român care a cucerit Everestul în cadrul expediţiei a fost gorjeanul Gheorghe Dijmărescu (†), unul dintre cei mai valoroşi alpinişti români şi internaţionali, recunoscut pentru cele nouă ascensiuni consecutive pe Everest.
La coborâre, Teodor Tulpan a realizat o performanţă spectaculoasă: a decolat cu parapanta de pe Everest, stabilind la acea vreme un record mondial pentru cel mai lung zbor de pe acoperişul lumii – 30 de minute.
Expediţia „Everest, Pământ Românesc”, organizată exemplar de David Neacşu, rămâne înscrisă cu litere de aur în istoria alpinismului românesc şi în analele mondiale ale acestui sport. Performanţele obţinute atunci demonstrează valoarea, curajul şi determinarea alpiniştilor români, puţini la număr, dar uriaşi prin realizări.
Într-o perioadă în care sunt prezentate drept „mari performanţe” ascensiuni ale unor vârfuri accesibile din Carpaţi sau ale celor mai comerciale trasee europene, este important să ne amintim de adevăratele performanţe şi de adevăraţii performeri ai sportului românesc.
Felicitări tuturor celor care, de-a lungul timpului, chiar şi după eforturi uriaşe depuse în marile ascensiuni ale lumii, au simţit româneşte şi au ridicat cu mândrie steagul României pe cele mai înalte vârfuri ale planetei!