20/05/2026
Săptămâna aceasta 7 unități de învățământ din județ cu tradiție în educație ecologică au trecut prin procesul de reevaluare în cadrul Programului Eco-Scoala, program pentru managementul mediului şi certificarea şcolilor care-l implementează, coordonat la nivel internaţional de Fundaţia de Educaţie pentru Mediul Inconjurător (FEE) și la nivel național de către CENTRUL CARPATO-DANUBIAN DE GEOECOLOGIE (CCDG). Această organizație încurajează şcolile din România să participe la programe educaţionale, cu scopul de a crea relaţii durabile între copii, adulţi şi mediul înconjurător, realizând că educaţia eficientă trebuie se extindă dincolo de sala de clasă şi că principiile de ecologie, justiţie şi egalitate trebuie să fie evidente la toate nivelurile societǎţii.
Comisia de evaluare ECO Scoala formată din președintele CCDG, d-na Dincă Cornelia și reprezentanți ai DJM Satu Mare și ISJ Satu Mare au evaluat pe perioada 2024-2026 implicarea preșcolarilor (de la Grădinițele cu Program Prelungit ”Draga mea”, nr. 7-Structura Guliver și Nr. 6) a elevilor, (de la Școala ”Mircea Eliade”, ”Rakoczi Ferenz”, ”Vasile Lucaciu” și de la Colegiul Național ”D-na Stanca”), respectiv a cadrelor didactice și a comunităților școlare în protejarea mediului și promovarea unui stil de viață sustenabil.
Prin activități dedicate reciclării, economisirii resurselor, protejării naturii și educației ecologice, unitățile de învățământ din municipiul Satu Mare au demonstrat încă o dată că responsabilitatea față de mediu se construiește zi de zi, prin educație și implicare activă. Rezultatele obținute confirmă faptul că educația pentru un viitor verde reprezintă o prioritate pentru comunitatea sătmăreană.
Felicitări tuturor preșcolarilor și elevilor, cadrelor didactice, părinților și partenerilor implicați în acest demers!
Doar împreună construim școli mai curate, comunități mai responsabile și un viitor mai bun pentru generațiile următoare!