11/02/2022
• Am depus astăzi jurământul.
• Misiunea mea nu are culoare politică și vă asigur că voi fi echidistant în întreaga mea activitate.
• De la început vreau să subliniez un lucru la care țin foarte mult: toate instituțiile din județ trebuie să fie în slujba cetățenilor.
• Nu voi fi prefect din birou. Mă voi deplasa în fiecare localitate pentru a vedea problemele pe care le au comunitățile, proiectele, dar și prioritățile. Primarii au dreptul la o comunicare eficientă cu Guvernul pentru a-și face înțelese prioritățile și vor găsi în mine un partener onest și corect.
• Îmi doresc să fiu un factor de unitate, nu de dezbinare, un factor de echilibru și stabilitate.
• Întreaga mea activitate se va baza pe principiile legalității, transparenței, onestității, eficienței, corectitudinii și imparțialității.
• La Prefectură vin oameni care trebuie ascultaţi cu calm și sfătuiţi cu profesionalism.
• Întotdeauna, în posturile pe care le-am ocupat, am lucrat în echipă, m-am bazat pe echipă, iar noi, în județ avem o echipă puternică.