04/06/2026
Fair-play sportiv pentru a marca Ziua Internațională a Copiilor Victime ale Agresiunii
Catedra de Educație Fizică și Sport din cadrul Școlii Gimnaziale ION MINULESCU a organizat în ziua de 4 iunie o competiție sportivă, pentru a marca prin fair-play și spirit competițional evenimentul internațional Ziua Copiilor Victime ale Agresiunii, promovând respectul, solidaritatea și nonviolența în rândul elevilor.
Meciul de fotbal a avut loc între echipele claselor a VIII-a A și a VI-a B, reunind în rândul spectatorilor și copii ai clasei I B, a II-a C, a III-a C și a IV-a E.
Deși competiția a fost una foarte disputată, elevii s-au purtat cu respect și au demonstrat că spiritul competitiv poate face ,,casă bună” cu fair-play-un.
Prin sportul de echipă, a fost realizată promovarea unor valori care contribuie la prevenirea oricăror forme de violență, iar în același timp întărește colegialitatea și spiritul de echipă.
Fiecare copil are dreptul să se simtă protejat, respectat și valorizat, iar astfel de competiții, în care fair-play-ul are întâietate, reprezintă un prilej de a susține un mediu educațional și ocazia de a petrece timpului într-un mod sănătos și constructiv.