02/03/2025
Bună ziua! În primul rând, facem această postare pentru a vă ura tuturor o primăvară frumoasă, indiferent de culoarea politică, fără discriminare, cm de altfel s-a întâmplat seara trecută, la petrecerile care s-au vrut, să fi fost în cinstea femeii. Având în vedere că Partidul Social Democrat, este reprezentat în Consiliul Local Perișani și de o doamnă, am dori să-i adresăm domnului primar al Comunei Perișani următoarele întrebări: Care au fost criteriile de organizare a petrecerilor de 1 martie? Ce s-a sărbătorit? Sunteți primarul tuturor, așa cm ați susținut în campania electorală? Menționăm că în ședințele de Consiliu Local, nu s-a făcut nicio mențiune despre aceste "petreceri", deși se puteau închiria căminele cu titlu gratuit, prin hotărâre de CL.
În al doilea rând, nu făceam această postare, dacă actuala conducere a comunei Perișani, alegea să nu apeleze, din nou, la dezinformare, așa cm a procedat și în campania electorală, la alegerile locale. Nu puteți lăsa impresia comunității, că ați organizat "petreceri" de ziua femeii, când dumneavoastră nu ați avut bunul simț să vă chemați colega din Consililul Local, fiind pentru prima dată aleasă o femeie în CL.Toate femeile din comuna Perișani plătesc taxe și impozite, au aceleași drepturi ca cele care au fost prezente la petrecerile de aseară. Nu aveți dreptul să faceți aceste discriminări. Bineînțeles, exista posibilitatea că aceste petreceri să fie private, să închiriați căminul pe persoană fizică, și atunci dumneavoastră puteați selecta persoanele. Însă, această opțiune vă anulează în totalitate afirmațiile facute anterior. ( De exemplu: aceea că sunteți primarul tuturor). De asemenea, ați ales varianta de debandadă, ați vrut să pozați în ceea ce nu sunteți. Ați trimis invitații în privat, persoanelor care v-au fost alături în campania electorală.
Pe de altă parte, nu o putem numi nici petrecerea Partidului Național Liberal, deoarece ați avut prezenți și membrii ai altor partide, plus persoane care nu au domiciliul în comuna Perișani.
În concluzie, vrem să fiți vertical, să ieșiți public, să le spuneți oamenilor ca ați organizat petreceri pentru "a plăti" niște favoruri. Dacă petrecerea era destinată pentru "Ziua Internațională a Femeii", pe pagina oficială a primăriei, trebuia să publicați un anunț, prin care să invitați toate doamnele și domnișoarele din comuna Perișani.