18/12/2025
Chiar dacă copiii abia așteaptă să intre în vacanță, mai sunt câteva zile din perioada Școlii altfel. Astăzi, la sediul DJM Bihor am desfășurat un seminar informativ-educativ privind protecției mediului care ne înconjoară, aer, sol, apă, biodiversitate - surse de poluare, poluarea, consecințele acesteia, încălzirea globală, abandonearea deșeurilor în natură, impactul poluării asupra speciilor și habitatelor de interes comunitar, cm ne putem noi implica și ce putem face fiecare dintre noi prin colectarea separată a deșeurilor și prevenirea abandonării deșeurilor – având ca finalitate protejarea mediului și implicit a speciilor strict protejate incluse în Convețiile și Directivere Europene. Inforarea copiilor privind consecințele acțiunii de îngropare, ardere sau abandonare a deșeurlor, sancțiuni care pot duce chiar la confiscarea mijlocului de transport cu care a fost săvârșită fapta. Sănătatea noastră și a mediului depinde de implicarea noastră. La seminar au participat elevii claselor a V-a și a VI-a de la Școala Gimnazială Dacia din Oradea.