08/02/2023
🤝M-am bucurat să o întâlnesc astăzi pe succesoarea mea în cadrul Comisiei Europene, doamna Elisa Ferreira, Comisar European pentru Coeziune și Reforme.
📊În cadrul întâlnirii am discutat despre măsurile planificate de Dg REGIO pentru a ajuta România să absoarbă fondurile europene neutilizate. Reamintesc faptul că România mai are de cheltuit 25% totalul de fonduri europene alocate pentru exercițiul financiar 2014-2020 până în decembrie anul curent. În acest context, 𝐝𝐨𝐚𝐦𝐧𝐚 𝐂𝐨𝐦𝐢𝐬𝐚𝐫 𝐅𝐞𝐫𝐫𝐞𝐢𝐫𝐚 𝐦-𝐚 𝐚𝐬𝐢𝐠𝐮𝐫𝐚𝐭 𝐜𝐚 𝐑𝐨𝐦𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮 𝐯𝐚 𝐩𝐢𝐞𝐫𝐝𝐞 𝐛𝐚𝐧𝐢, în sensul că în această perioadă Comisia împreuna cu autoritățile române lucrează la identificarea proiectelor ce nu pot fi terminate până în decembrie, urmând ca acestea să fie fazate și să primească automat fonduri europene pentru lucrări efectuate și după 2023, dar din sumele alocate României pentru Bugetul 2021-2027. În această categorie vor intra, cel mai probabil, în principal proiecte de modernizare a căilor ferate și autostrăzilor care înregistrează întârzieri majore în realizare și implementare.
📈Un alt subiect de discuție a fost PNRR-ul. I-am propus doamnei Comisar Ferreira să inițieze discuții în cadrul Comisiei Europene pentru extinderea termenelor de depunere a proiectelor și implementarea PNRR-urilor, dat fiind faptul că un număr mare de state membre se află în întârziere cu depunerea cererilor de plată. Am fost informată, în acest context, că Planul de Redresare și Reziliență este în curs de renegociere, în primul rând pentru a se acorda o cotă mai mare pentru instrumentul RePowerEU, adică pentru acordarea de 𝐚𝐣𝐮𝐭𝐨𝐚𝐫𝐞 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐩𝐨𝐩𝐮𝐥𝐚𝐭̗𝐢𝐞 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐚 𝐟𝐚𝐜𝐞 𝐟𝐚𝐭𝐚 𝐞𝐱𝐩𝐥𝐨𝐳𝐢𝐞𝐢 𝐩𝐫𝐞𝐭𝐮𝐫𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐥𝐚 𝐞𝐧𝐞𝐫𝐠𝐢𝐞 și pentru o cotă mai mare acordată investițiilor în energia regenerabilă.
La final am trecut în revistă obiectivele și prioritățile pe care le-am demarat în perioada în care am ocupat funcția de Comisar European pentru Politică Regională și care au fost continuate de Comisara Ferreira, așa încât nicio regiune să nu rămână în urmă. Am fost îmcântată să aflu impresiile pozitive ale doamnei Comisar ca urmare a vizitelor efectuate în România, la București, Alba-Iulia și Petroșani. 🇪🇺
Vă doresc o seară frumoasă!