16/03/2026
Exact cm s-a mai spus și se va mai spune: partidele vin și pleacă, primarii vin și pleacă. PSD, PNL și toate celelalte se luptă pentru putere și supremație, dar în multe localități rămâne în urmă doar dezastrul lăsat de cei care au dorit în funcții oameni maleabili, nu oameni competenți.
Întrebarea este alta: oare cel care a fost ales acum să conducă localitatea Lumina, și implicit satul meu, Sibioara, fiind și un om tânăr, va înțelege că oamenii în vârstă au nevoie de sprijin real?
Oare va înțelege că cei bolnavi, cei aflați în suferință sau în neputință, au nevoie de servicii sociale reale și de implicare din partea autorităților? Va înțelege că acești oameni trebuie respectați și că fiecare dintre ei are o poveste și o situație care merită cunoscută?
Mă gândesc că, mai devreme sau mai târziu, și noi vom ajunge în aceeași situație. După o viață de muncă, ne putem baza pe societate?
Din păcate, parcă în România totul se rezumă doar la asfaltări, la combinații cu terenuri și la întrebarea cine este mai tare și mai mare.