25/09/2017
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=872043536296004&id=252950101538687
Conferința de Bune Practici în Administrația Locală - organizată pentru prima dată la Cluj-Napoca
În prima parte a zilei de astăzi am avut plăcerea de a participa alături de doamna Astrid Fodor - primar al orașului Sibiu, domnul Ilie Bolojan - primar al orașului Oradea, reprezentanți ai ARCUB București și experți ai Băncii Mondiale, la Conferința de Bune Practici în Administrația Locală. Evenimentul este organizat în premieră în țara noastră de către Centrul Cultural Clujean și s-a desfășurat la Cluj Arena.
Am ascultat cu mare interes prezentările fiecărui vorbitor și m-am bucurat să putem împărtăși cu alte orașe experiența noastră în ceea ce înseamnă Bugetare participativa și abordarea digitalizării proceselor administrative la nivel local, dar și să învățăm de la alte comunități competitive modul în care gestionează problemele cu care se confruntă orașele României.
Totodată, am avut ocazia în acest context, să răspund la o serie de întrebări ale publicului legate de etapa de vot a procesului Bugetare participativă Cluj-Napoca 2017, care începe pe 2 octombrie!
Am inclus în album, alături de fotografiile de la eveniment, câteva imagini din prezentarea specialiștilor Băncii Mondiale. Experții - pornind de la studiul "Orașe magnet" pe care l-au realizat și care poziționează Clujul ca cel mai atractiv oraș din România după București - au evidențiat o serie de date ce arată atât avantajele noastre competitive, cât și domeniile cu potențial pentru viitor.
Felicit echipa Centrului Cultural Clujean pentru munca pe care o realizează pentru orașul nostru!
Mai multe informații despre etapa de vot din procesul de Bugetare participativă care care începe luni, 2 octombrie 2017, pe www.bugetareparticipativa.ro
Raportul complet "Orase Magnet" poate fi consultat în limba română aici:http://documents.worldbank.org/curated/en/448771499322731333/pdf/116400-ROMANIAN-REVISED-PUBLIC-Magnet-Cities-Migration-and-Commuting-in-Romania-RO.pdf