07/06/2026
O nouă mobilitate a elevilor și profesorilor Colegiului Național Iași în cadrul proiectului „Young People Matter”
Colegiul Național Iași a participat, în calitate de coordonator, la a V-a mobilitate internațională a Proiectului Erasmus+ „Young People Matter”, desfășurată în Spania, în perioada 25-29.05.2026.
6 elevi și 4 profesori au reprezentat Colegiul Național la Competiția internațională de dezbateri pe tema egalității ca valoare europeană, organizată de partenerul spaniol în Santander, Cantabria. Rezultatele obținute de elevii noștri reflectă buna cunoaștere a valorilor europene, nivelul ridicat al competențelor lingvistice în limba engleză, precum și interesul față de susținerea propriilor puncte de vedere prin intermediul dezbaterilor de tip Public Forum. Astfel, elevii școlii ieșene au reușit să câștige Premiul I pe echipe (echipa multinațională România - Serbia), Premiul a II-lea și Premiul al III-lea la individual (Karina Diaconu, clasa a VII-a C și Mara Hrubaru, clasa a VII-a D).
Programul de lucru a inclus ateliere pentru elevi și profesori în vederea pregătirii argumentelor pe moțiunea „Clasele cu un număr mai mic de elevi oferă acestora șanse egale la educație”, dar și activități de scriere creativă, jurnalism, vizite culturale (Muzeul picturilor rupestre din Altamira, Palatul Magdalena din Santander, Casa Gaudi din Comillas, Parlamentul Cantabriei) și un impresionant festival al culturilor europene.
Aceste activități constituie exemple de bune practici prin implicarea întregii comunități școlare din Marina de Cudeyo, localitatea care ne-a devenit gazdă în perioada mobilității. Astfel, elevii din majoritatea claselor, părinții și membrii Asociației Românilor din Santander, alături de reprezentanți ai ministerului Educației și ai Parlamentului din Cantabria au susținut Proiectul Erasmus „Young People Matter” prin co-finanțare, participare și diseminare a activităților.
Copiii și profesorii care au reprezentat cele 5 școli partenere în proiect din Spania, Portugalia, Macedonia de Nord, Serbia și România s-au bucurat de o valoroasă experiență de învățare. Ceea ce a început ca un parteneriat Erasmus a devenit, pe parcursul fiecărei mobilități derulate, o adevărată familie europeană. Împreună am descoperit culturi, limbi, locuri și oameni fascinanți prin diversitatea lor, care ce ne-au ajutat să creștem, să devenim mai deschiși, mai convinși de valoarea unității europene.