Alianța Liberalilor și Democraților - ALDE GLINA

Alianța Liberalilor și Democraților - ALDE GLINA Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Alianța Liberalilor și Democraților - ALDE GLINA, Political organisation, Libertatii 315, Glina.

22/08/2020

Vicepremierul Raluca Trucan a spus că este „absolut imposibil” ca guvernul să asigure măşti de protecție pentru toţi copiii şi profesorii din România, dar a promis că vor exista în fiecare şcoală din ţară dezinfectanţi şi măşti pentru copiii din familii...

11/08/2020

„Cum pot fi alegerile libere și corecte în condițiile restrângerii drepturilor omului? Guvernul dorește să prelungească starea de alertă cu …

11/08/2020

Cheltuielile realizate pentru combaterea pandemiei, până la 30 iunie 2020, de la bugetul de stat, bugetele locale şi bugetul asigurărilor de şomaj se ridică la 5 miliarde de lei, potrivit unui comunicat al Curţii de Conturi, remis, marţi, AGERPRES

11/08/2020

Mă tot gândesc cm să-i convingem pe Iohannis și Orban că mărirea pensiilor cu 40%, cât prevede legea, nu este negociabilă. Le tot explic că 14%, cât vor ei să dea, nu acoperă nici măririle de prețuri sau că o mărire integrală va salva zeci sau poate sute de mii de locuri de muncă, dar cei doi nu par să înțeleagă sau să fie mișcați de argumentele mele.

Astăzi le spun așa: dacă voi veți da doar o mărire de 14% (în loc de 40%) asta înseamnă că respectați legea doar în procent de 35%. Pedeapsa pentru voi este că meritați ca și pensionarii să respecte tot 35% din ordinele pe care voi le dați. Dacă de vorba bună nu înțelegi poate înțelegeți de frică!

P.S.: Asta înseamnă că în rectificarea anunțată de Guvernul Orban avem de a face cu o noutate: tăierea bugetului de pensii! De ce? Pentru că în bugetul asigurărilor sociale de stat sunt prevăzute sumele necesare măririi pensiilor cu 40% dacă ne luăm după ce spunea Orban pe 16 decembrie 2019 („am prevăzut sumele necesare pentru creşterea de la 1 septembrie a pensiilor, aşa cm dispune legea”), dar și cm confirma și Cîțu în aprilie („majorarea pensiilor cu 40% rămâne prevăzută în buget”). Orice rectificare negativă pe care o va face Guvernul Iohannis – Orban înseamnă că, de fapt, ei fură banii pensionarilor și îi îndreaptă spre contracte dubioase date cu dedicație firmelor de partid.

11/08/2020

Regimurile autoritare manifestă întotdeauna o ”grijă” deosebită față de cetățean și pentru asta nu ezită să-l apere și – sau mai ales – de el însuși. Pentru că guvernanții cu aplicare spre de…

11/08/2020

Guvernul Iohannis-Orban testează prin media aservită varianta măririi pensiilor doar cu 14% și nu cu 40% așa cm prevede legea. Probabil vor să vadă dacă mămăliga stă să explodeze…

Ce nu știu ei, sau nu vor să spună, este că situația economică va deveni mult mai grea tocmai că nu măresc pensiile și alocațiile conform legii. În fiecare zi se pierd sute de locuri de muncă. Știți de ce? Pentru că produsele nu se mai cumpără și nimeni nu e nebun să producă pe stoc, chiar dacă guvernul ar băga bani în susținerea întreprinderilor. Ce nu înțeleg liberalii ăștia vopsiți este că economia nu mai funcționează prin ordine și decrete militare, ci pe baza unei singure legi: cerere și ofertă. Oferta să zicem că încă mai există, dar cererea se stinge puțin câte puțin în fiecare zi. Pentru că au indus panica de parcă vine sfârșitul lumii, pentru că refuză să stimuleze cererea, pentru că se împrumută în draci pentru orice, mai puțin pentru ceea ce este cu adevărat nevoie.

Să fie clar, mărirea pensiilor cu un procentaj care abia acoperă creșterile de prețuri nu sacrifică doar 5 milioane de pensionari, dar sacrifică și câteva sute de mii de locuri de muncă. De fapt, ce fac ei, în final, va duce la aproape aceeași sumă cheltuită, doar că ea nu va fi cheltuită pe mărirea pensiilor, ci pe ajutoare de șomaj! Deci, care este câștigul economiei?

Da, trăim un paradox pe care Iohannis și Orban par să nu-l înțeleagă: ca să salvăm locurile de muncă trebuie să mărim veniturile! Pentru că acești bani pe care pensionarii ar trebuie să-i primească de la 1 septembrie nu le sunt necesari doar lor, ci ei vor reprezenta combustibilul care va menține în mișcare zeci de mii de mici întreprinderi cu sute de mii de locuri de muncă. În condițiile în care economiile lumii sunt și ele gripate și comerțul internațional este la terapie intensivă, stimularea cererii interne este singura cale de a ține în viață companiile mici și mijlocii.

În consecință, guvernul Orban trebuie să plece și cei care vor veni trebuie să mărească veniturile populației ca o măsură de susținere economică, în primul rând, să impoziteze componenta necontributorie a pensiilor și să redea încrederea românilor în economie. Spaima și statul în casă poate va amâna infectarea cu virus, dar atunci când vom ieși la lumină vom găsi o țară pârjolită de ciuma galbenă.

Sursa foto: turnulsfatului.ro

05/08/2020

Pentru a asigura o platformă solidă și o administrație dreaptă și profesionistă, s-a realizat alianța intre ALDE si PSD sub numele de Alianța Social Liberală, pentru care voi candida la alegerile locale.

Drumul nu va fi ușor și nu va fi scurt, însă, împreună, pornim la drum cu obiective comune, dar țelul nostru principal îl reprezintă bunăstarea și siguranța locuitorilor din Chiajna.

Comuna noastră a intrat pe un făgaș accelerat de dezvoltare, iar acest lucru a fost posibil grație locuitorilor săi care m-au sprijinit de 24 de ani încoace și care au înțeles că dezvoltarea înseamnă continuitate.

Împreună cu acești locuitori am pus Chiajna pe harta lumii și doresc să continuăm ceea ce am început cu aceeași răspundere față de locuitorii comunei noastre.

Împreună putem!

05/08/2020

Titu Bojin, fost președinte al Consiliului Județean Timiș, a devenit membru al ALDE și va fi susținut la alegerile locale …

05/08/2020

Ministrul Muncii Violeta Alexandru este dovada vie a incompetenței actualului Guvern! Nu știe nimic, nu face nimic! În schimb, la propagandă e numărul 1!

Aprilie 2020: „Violeta Alexandru: Nu am știut niciodată câți angajați sunt în sectorul public” (https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/violeta-alexandru-nu-am-stiut-niciodata-cati-angajati-sunt-in-sectorul-public-cati-sunt-in-primarii-in-toate-structurile-statului-1290501)

August 2020: Întrebată dacă statul știe câți șomeri are, Violeta Alexandru a răspuns : „Păi, nu știe” (https://www.antena3.ro/actualitate/violeta-alexandru-ministrul-muncii-cati-someri-sunt-in-tara-579100.html)

Cu toate acestea, dna Alexandru nu ezită să ne prostească în față și să ne spună că sunt doar cu 640 de salariați activi mai puțin decât în ianuarie. De unde atâta siguranță pe dna Alexandru dacă tot ea ne spune că habar nu are câți șomeri sunt?

Dna ministru Alexandru ar trebui, totuși, să se puncteze cu cei de la Inspecția Muncii, o instituție aflată chiar în subordinea ministerului pe care îl conduce dna Alexandru, care o contrazic cu cifre. Mai exact, într-un răspuns pentru Ziarul Financiar, Inspecția Muncii a spus că 875.000 de oameni au rămas fără loc de muncă.

Concluzia e simplă: dna Alexandru habar nu are cu ce se ocupă ministerul pe care, cel puțin pe hârtie, îl conduce!

Address

Libertatii 315
Glina
077015

Telephone

+40785729130

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Alianța Liberalilor și Democraților - ALDE GLINA posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Alianța Liberalilor și Democraților - ALDE GLINA:

Share