18/07/2025
Cred că dacă la unii gen Ceban, Dodon, Stoianoglu și alții din R Moldova, rusofili până în măduva oaselor și care critică și înjură vajnic România și UE, li s-ar lua cetățenia română am face un bine R Moldova.
Toți aceștia s-au învățat cu plimbarile simple prin UE(ca și cetatean roman!) și dacă li se va lua cetățenia română îi vor simți lipsa Europei și îi va apuca dorul de ea.
Poate așa vor începe și ei să tragă la caruța integrării R Moldova în UE ca să poată relua astfel plimbarea prin UE(și nu doar asta și alte avantaje gen copiii în școli europene, cu slujbe europene, cu proprietăți în UE, etc).
Cum este acum este perfect pt ei: cu toate drepturile europene rezultate din cetățenia română(și apartenența României la UE) și cu sufletul în Rusia(și drepturile aferente) rezultate din ținerea R Moldova în siajul Rusiei.