Împreună Pentru Moldova - Vrancea

Împreună Pentru Moldova - Vrancea Ne vom impune pe scena politica a Moldovei și Romaniei ca si solutia corecta.

D**a 30 de ani de politica centralista, irationala, partidul Împreună Pentru Moldova are ca principal scop: ECHITATE PENTRU MOLDOVA si SUSTINEREA DEZVOLTARII REGIUNII.

18/07/2025

Cred că dacă la unii gen Ceban, Dodon, Stoianoglu și alții din R Moldova, rusofili până în măduva oaselor și care critică și înjură vajnic România și UE, li s-ar lua cetățenia română am face un bine R Moldova.
Toți aceștia s-au învățat cu plimbarile simple prin UE(ca și cetatean roman!) și dacă li se va lua cetățenia română îi vor simți lipsa Europei și îi va apuca dorul de ea.
Poate așa vor începe și ei să tragă la caruța integrării R Moldova în UE ca să poată relua astfel plimbarea prin UE(și nu doar asta și alte avantaje gen copiii în școli europene, cu slujbe europene, cu proprietăți în UE, etc).
Cum este acum este perfect pt ei: cu toate drepturile europene rezultate din cetățenia română(și apartenența României la UE) și cu sufletul în Rusia(și drepturile aferente) rezultate din ținerea R Moldova în siajul Rusiei.

08/05/2025

Avem nevoie de un partid autentic liberal, european și susținător clar al democrației?
De unde poate veni?
Trebuie creat?
Eu cred ca da!
Poate fi generat oare dintr-o coaliție a partidelor mici(dar evident democratice!) care au lideri buni (dovediți ca atare prin CV-ul lor profesional, politic)?
Oare se pot asocia(călcându-și orgoliile, ego-ul, diferențele de viziune punctuale), armonizându-și viziunile, soluțiile și generând astfel o soluție de viitor pt țara asta?
Se pot întelege inclusiv asupra unei conduceri? Eu mă gândesc la o soluție de succesiune a liderilor până se incheagă un partid eficient, funcțional, reprezentativ, vizionar și se sublimează un lider bun.
Partid care să genereze proiectele de viitor(inclusiv proiectul de țară!) și care să schimbe ordinea de prioritate: întâi țara(ceilalți!) și apoi noi!
Partid care sa porneasca de la principii recunoscute și nu de la interese proprii.
Enumar( fără să fiu exhaustiv!) posibili participanți: REPER, DREPT, SENS, FD, PMP, IPM.

27/01/2025

Ați observat că, dintre suveraniștii reclamanți ai incompetenței autorităților Statului Român în păstrarea în siguranță a patrimoniului național și degrabă arătători cu degetul acuzării, niciunul nu vorbeste de tezaurul confiscat de Rusia, de bolșevici?!
Oare de ce?!
Fără să minimalizez valoarea obiectelor furate sau să deculpabilizez autoritățile responsabile, acum este vorba de câteva kg de aur plus valoarea lor istorică, simbolică.
În Tezaurul Național confiscat de Rusia bolșevică e vorba de 93 de tone de aur (și multe altele)!
Nu era un moment bun și pt ei să-si releve patriotismul, suveranismul reclamând nedreptatea istorică, jaful rus, să ceară restituirea?
Sau ăsta-i un fleac, un mizilic pe lângă furtul de actual și nu merită atenție?!
Sau nu vor să-și supere stăpânul?!
Apropo de ce viziune suveranistă au, cm susțin interesul național și cm văd independența mult clamată a țării!

01/01/2025

La Mulți Ani dragi Vrânceni, dragi Focșăneni!

Cu speranța că ați încheiat cu bine anul tocmai ce a trecut, vă doresc un An Nou cât mai bun!
Un an fericit, cu împlinirea dorințelor, a viselor, cu rezolvarea problemelor!

Urmează un an dificil pe care sper să-l traim bine și să-l finalizăm pozitiv cu toții!
E momentul să facem proiecte, să punem speranțe în viitor la împlinirea cărora să lucrăm tot anul!
Speranțe pentru o viață mai bună, o comunitate închegată, prosperă, cu încredere în ea, în forța ei, în valorile locului acesta!

Să nu ne pierdem pe drum, să nu-i uităm pe cei apropiați, să ni-i reamintim pe toți cei pe care i-am întâlnit, i-am cunoscut!
Să ne implicam acolo unde putem face lucruri bune cu inteligență și curaj!
Să generam încredere în noi și în ceilalți!
Împreuna putem reuși!

Un an bun să aveți!

25/12/2024

Crăciun Fericit Stimați Vrânceni, Stimați Focșăneni!

Să vă bucurați de aceste Sărbători și să vă aduceți aminte de ele în tot anul care vine!
Nu-i uitați pe cei dragi vouă, pe cei cunoscuți!
Un gând bun de aducere aminte să avem și pentru cei care au plecat dintre noi!
Să aveți un an nou bun, rodnic, cu bucurii și împliniri!
Să învățăm să creștem ca și comunitate!
Împreună reușita este mai usoară, mai simplă, mai sigură!
Să înțelegem și că fiecare dintre noi contează.

Vă doresc ca inspirația divină să vă cuprindă!

21/12/2024

Premierul rămâne același, Guvernul ramâne același, Președintele rămâne același,sinecurile rămân aceleași ... întrebarea simplă rămâne aceeași: de ce am mai făcut alegeri?!
Oare au dreptate oamenii să spună că degeaba se merge la alegeri pt că se aleg tot ei intre ei?!
Dar lumea speră în mai bine!
Nu-i utopic?!

06/12/2024

Nevoia de solidaritate și responsabilitate. Reciprocă! Permanentă! Și pt toți!
Spune un proverb așa: „Cu ce mână dai, cu aia primești!”.
Se face în aceste zile apel la diasporă, în esență: „Nu ne aruncați în brațele Rusiei voi cei din diasporă! Nu ne pedepsiți pe noi cei din țară!”.
E un apel la solidaritate, la responsabilitate, la empatie.
E un apel corect spun eu.
Dar ...
Când oamenii aștia au trebuit să plece nouă ne-a păsat de ei? Mulți puși cu spatele la zid aici de sărăcie și obligați să plece!
Ne-a păsat apoi de cm trăiesc acolo, de familiile lor lăsate aici?
Eu m-aș opri la supărarea, la frustarea reală a acestor oameni.
Aceasta trebuie rezolvata ca și o problemă internă a țării!
Si deasemeni la puțina noastră solidaritate cu ei, cu familiile lor, cu situația lor, cu perspectiva lor de veșnic migrant. Poate că trebuie revizuita atitudinea și nu doar „intimați” pt orientarea lor de azi!
O fi greu să dovedim față de ei aceeași solidaritate pe care le-o cerem lor azi?

Personal eu o susțin pe dna Lasconi. Asta-i opțiunea mea!
Dar frustrarea, supărarea acestor oameni este corectă. Cred eu! Nepăsarea țării, a noastră față de ei este evidentă, reală, a la long!
Adăugăm și injuriile, disprețul unora(inclusiv demnitari cu responsabilități față de ei), epitetele (căpșunari, cu rve, drogați, hoți, „Să vină diaspora ca să ne pi șăm pe ea!”, gaze, etc)
Și eu sunt de părere că cei din diaspora trebuie să se gândească bine la conseciințele alegerii lor asupra celor din țară(inclusiv asupra lor și a familiilor lor-nu decideți la supărare!), dar și noi, cei din țară trebuie să ne gândim la situația lor!
Vrei respect, solidaritate, întâi oferă-le și apoi cere-le!
Un program de reintegrare a lor se impune!

04/12/2024

R Moldova a ales calea europeană! Cu mult efort, cu sacrificii, cu speranțe!
A ales inclusiv, sau poate mai ales bazându-se pe noi, pe România!.
Alegerea noastră pro Rusia înseamnă și anihilarea alegerii lor și livrarea acesteia iar Rusiei.
A câta oare ar insemna că România abandonează Basarabia? Se gândesc cei care învârt ruleta rusească?

30/11/2024

Nimeni nu te poate apăra de răul pe care ți-l faci singur!

15/11/2024
Fluidizare nene, fluidizare!Și optimizare!Sensul unic nord-sud Focșani, Cuza Vodă.
29/08/2024

Fluidizare nene, fluidizare!
Și optimizare!
Sensul unic nord-sud Focșani, Cuza Vodă.

26/08/2024

Locuitorilor de pe Bulevardul „Sensuri Unice” nu li s-a simplificat accesibilitatea auto(cum spune proiectul!) ci li s-au dublat distanțele de acces acasă! Cel putin! Radio Erevan! Pardon Focșani!
Calculați singuri care este impactul în poluare, costuri de bani, timp, nervi!
Și stau cred vreo jumatate din focșăneni pe aceste bulevarde!
Dă-i puterea prostului și acesta o va folosi împotriva ta și nu pentru tine!
Nimeni nu te poate apăra de raul pe care ți-l faci singur ... la vot!

Address

Strada Unirea Principatelor 2
Focsani
620091

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Împreună Pentru Moldova - Vrancea posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share