22/08/2023
"Suntem în 2023, la aproape 34,de ani de la revoluție, într-o democrație ce deja a atins vârstă maturității, iar noi?
Noi în ce stadiu ne aflăm? Haideți să comparăm! Dacă înainte de '89 aveam cu ce cumpăra, dar n-aveam de unde, astăzi avem de unde dar n-avem cu ce. Dacă înainte de' 89 tinerii făceau o școală, iar apoi erau obligați să muncească, astăzi sunt obligați să facă o școală, însă n-au unde munci! Dacă înainte producția locală mergea impecabil, însă majoritatea produselor plecau spre export, astăzi am ajuns să importăm până și grâul pentru pâine. Și atunci, cu regret, din Timișoara, primul oraș liber din România, vă întreb, de ce? Cum acest popor ce a vărsat sânge pentru a-și dobândi libertatea, astăzi sta cu capul plecat în fața unui sistem ticălos, nociv, bolnav? De ce dragi români? De ce permiteți acest lucru?! Eu, acum, în al 13-lea ceas încă sper că ne vom trezi și vom face tot ceea ce ne sta în putință pentru redobândirea României, ce ne-a fost luată "pas cu pas"! Nu uitați, România poate renaște doar prin voi!"
Narcis Bobic, Prim-vicepresedinte APP România