09/06/2026
🙏De cele mai multe ori o vorbă bună este pansament pentru suflet!
La Spitalul Județean de Urgență M-Ciuc/Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, pacienții se bucură de prezența voluntarilor care le sunt sprijin emotional pe parcursul perioadei petrecute în instituția medicală.
Felicitări pentru inițiativă și mulțumiri voluntarilor pentru sprijinul lor valoros.
https://www.facebook.com/spitalmciuc/posts/pfbid02kdrMD3J3mrjjFjLACAc9kSvJriSseDsntyJpGaPcE4JcqegF66fqv8ssaRU1eLKil
🇭🇺/🇷🇴
📣Újdonság kórházunkban👇
😊Örülnek a jelenlétüknek, visszavárják őket – erről számoltak be az első néhány hét tevékenysége után azok az önkéntes beteglátogatók, akik néhány hete kezdték el a munkát kórházunkban. Egyelőre 13 önkéntes kapcsolódott be ebbe a tevékenységbe, a csoportot Ivácson Rita, ferences nővér készítette fel a feladatra. Rita nővér a Ferences Szegénygondozó Nővérek tagjaként Magyarországon szerzett tapasztalata alapján, Balássy Ildikó ápolási igazgató szorgalmazására szervezte meg intézményünkben az első beteglátógató önkéntes csoportot.
👉A csoport tagjai közel 40 órás képzésen is részt vettek, mielőtt a betegágy mellé léptek. Az önkéntesek az ortopédiai, kardiológiai, neurológiai osztályokon és a gyermeksebészeti részlegen tevékenykednek, heti három napon. Meglátogatják a pácienseket, beszélgetnek velük, igény esetén imádkoznak velük vagy elkísérik őket a szentmisére, esetenként segítenek nekik kisebb kérések megoldásában, például vizet vásárolnak nekik a büfében. A gyermeksebészeten pedig egy meseterapeuta önkéntes mesét olvas, ad elő a műtéten átesett vagy arra váró gyerekeknek. Elsősorban pedig jelen vannak, odafigyelnek a betegekre és meghallgatják őket.
👉Amint Rita nővér elmondta, eddig pozitív visszajelzéseket kaptak a páciensektől és az osztályok személyzetététől, ahová bejárnak. Az önkénteseknek is jók a benyomásaik, jól esett megtapasztalni nekik, hogy adni tudnak, az idejüket, a szeretetteljes figyelmüket ajánlják fel a pácienseknek.
👉Az önkénteseket önéletrajz, motivációs levél és beszélgetés alapján választották ki. Várhatóan ősztől egy újabb csoport jelentkezését hirdetjük majd meg. Köszönjük önkénteseink munkáját, pácienseinkre fordított idejüket, figyelmüket. 🙏
_______________________________________
📣Noutate în spitalul nostru👇
😊Pacienții se bucură de prezența lor și îi așteaptă cu drag să revină – astfel au descris primele săptămâni de activitate voluntarii care vizitează pacienții și care și-au început recent activitatea în spitalul nostru.
👉Până în prezent, 13 voluntari s-au implicat în acest program. Grupul a fost pregătit de sora franciscană Ivácson Rita. Pe baza experienței dobândite în Ungaria, ca membră a Congregației Surorilor Franciscane pentru Îngrijirea Săracilor, și la inițiativa directoarei de îngrijiri medicale, Balássy Ildikó, sora Rita a organizat în instituția noastră primul grup de voluntari pentru vizitarea pacienților.
👉Înainte de a începe activitatea alături de bolnavi, membrii grupului au participat la un program de formare de aproape 40 de ore. Voluntarii își desfășoară activitatea în secțiile de ortopedie, cardiologie, neurologie și în compartimentul de chirurgie pediatrică, trei zile pe săptămână. Ei îi vizitează pe pacienți, stau de vorbă cu aceștia, iar la cerere se roagă împreună cu ei sau îi însoțesc la Sfânta Liturghie. De asemenea, îi ajută să rezolve mici solicitări, de exemplu cumpărându-le apă de la bufetul spitalului.
În secția de chirurgie pediatrică, un voluntar specializat în terapia prin povești le citește și le spune povești copiilor care au trecut printr-o intervenție chirurgicală sau care urmează să fie operați. Mai presus de toate, voluntarii sunt prezenți, acordă atenție pacienților și îi ascultă.
👉După cm a declarat sora Rita, până acum au primit reacții pozitive atât din partea pacienților, cât și din partea personalului secțiilor pe care le vizitează. Și voluntarii au avut impresii foarte bune, bucurându-se să descopere că pot oferi ceva valoros: timpul lor și atenția lor plină de grijă și afecțiune pentru pacienți.
👉Voluntarii au fost selectați pe baza CV-ului, a scrisorii de motivație și a unui interviu. Ne pregătim, ca din toamnă să lărgim grupul de voluntari, printr-un nou apel de selecție.
Mulțumim voluntarilor pentru munca depusă, pentru timpul și atenția acordate pacienților noștri.🙏