01/06/2026
1 Iunie (Cireșar) - Ziua Copilului și prima zi de vară 🍒 🌞
La mulți ani, tuturor copiilor Neamului Românesc, viitorul Națiunii Române ! La mulți ani, Români, aveți grijă de copilul din voi ! 🇷🇴 🍒 🌞
1 Iunie este cunoscută ca Ziua Copilului, în care se sărbătorește miracolul purităţii și în care toţi copiii trebuie să primească cadouri, să se distreze, să fie fericiți.
Sărbătoarea copiilor și a copilăriei vestește sosirea Verii, așteptatul anotimp de relaxare și odihnă, al unor frumoase și de neuitat amintiri de vacanță sau concediu...
În legendele românești, Vara este o zână tânără, frumoasă și voinică, căreia îi place să se plimbe printre flori de toate culorile și miresmele, mângâindu-le și vorbind cu ele. Vara dă culoare și gust fructelor și încălzește apele. Ea locuiește într-un palat uriaș, numai din cleștar, aur și rubin, a cărui grădină este plină de iarbă, flori și copaci, printre care se strecoară pârâiașe limpezi. Străjerii palatului sunt, pe rând, Cireșarul, Cuptorul și Gustarul. Este anotimpul preferat al celor mai mulți Români.
Pentru cei mari, această zi semnifică întoarcerea la inocenţă, în care fiecare îşi aminteşte de momentele frumoase ale copilăriei, pe care o revede și o retrăiește în suflet, prin ochii de copil.
Nu există limite de vârstă pentru a sărbători Ziua Copilului, uitând de griji și de probleme măcar în această zi a anului, pentru a ne bucura alături de copii și asemenea lor, de lucrurile simple, de miracolul copilăriei.
În continuare, vă propun spre lecturare câteva fragmente din rândurile dedicate acestui „mister”, de către un dascăl:
„Din Tainele Copilăriei
Copilăria este cea mai plăcută perioadă a vieţii. Ea ne permite să fim noi înşine şi (...) ne dă curajul de-a visa (...)
Va veni o zi când îţi va fi dor de copilărie; de tine și de acele timpuri. (...)
Dacă m-ai întreba ce m-a făcut mai fericită în copilărie, nu aș găsi un alt răspuns decât: „Însăși copilăria!”. Pentru asta, te îndemn:
Joacă-te, nu renunța! Iar când va veni vremea, nu-ți fie frică nici să crești, nici să lupți, nici să visezi. Nu te teme să fii om, fiindcă, e minunat…
Citește!
Fă-ți prieteni! (...)
Să te ții aproape de cele frumoase!
Să nu minţi; nici pe alții, nici pe tine!
Vorbeşte-le mereu părinţilor! (...)
Adulții care nu au cunoscut partea frumoasă a copilăriei ar trebui să învețe să se joace și să se bucure privindu-i pe cei mici…
De aceea, în prima zi de Iunie, tu, copile, și noi, oamenii mari, să ne bucurăm, împreună, de Copilărie! ”
(Autor: prof. Gabriela-Cerasela Bechețeanu)
Surse:
https://cuvantulnatiunii.ro/2026/06/01/gheorghe-voinea-1-iunie-ciresar-ziua-copilului-4/
https://cuvantulnatiunii.ro/2026/06/01/laura-damian-de-1-iunie-3/