01/09/2015
BUNA SEARA DRAGI PRIETENI !
Am observat in repetate randuri , la oamenii simplii , oamenii de rand , oamenii cinstiti si cu frica de Dumnezeu ,ca se tem sa si ceara drepturile de la autoritatile locale , sau sa vorbeasca cu cineva despre, problemele lor , de frica sa nu afle primarul, sau altcineva care le ar putea face ceva .
Oameni buni , lucrurile nu stau asa ! Sa va cereti drepturile , in scris sau in gura mare , este un drept legal al fiecarui cetatean ,garantat de constitutie .
- problemele d stra , trebuie rezolvate de un consilier local, indiferent cine ar fi , sau cel pe care stiti ca l ati votat , fiind obligat sa va primeasca in audienta , sa va asculte , sa intocmeasca un raport si sa l inainteze, catre primar spre rezolvare , intr un termen, legal .Odata depus acel raport , consilierul local are obligatia sa urmareasca modul de rezolvare si timpul de executie al primarului sau functionarului din primarie de competenta cui depinde problema d stra.
Primarul si consilierii locali , sunt persoanele alese de d stra , sa cheltuiasca bani pe care ii platiti sub forma de taxe si impozite ,alegand proiectele cele mai urgente pt.populatie , apa , canal , gaze , confort in scoli , gradinite , si alte institutii publice , iluminatul public si daca raman bani , pot face si alte proiecte de care beneficiaza intreaga comunitatea.
Deci , oameni buni , nu mai priviti primarul , consilierii locali si functionarii din primarie ca pe stapanii vostrii ! Ei , nu sunt decat angajatii d stra pe care ii puteti trage la raspundere in orice clipa doriti , pt.orice problema pe care nu v o rezolva .Ei toti , primesc salarii din banii d stra , de aceea trebuie sa joace d**a cm vreti d stra si nu sa jucati d stra cm vor ei .! Daca un functionar public de la ghiseu , va vorbeste urat , sau va rezolva problemele cu intarziere , luati l de guler si amintitii ca se afla in slujba d stra si nu invers , amintiti i ca d stra ii dati sa manance si mai mult , institutia unde lucreaza e a d stra si nu a lui.
Voi revenii si cu alte informatii !
O seara buna ! Si nu uitati ! I ati votat sa munceasca pt .d stra si nu sa doarma ori sa va fure banii , lucru foarte des inalnit , mai ales in primarii.