Direcția Județeană de Mediu Cluj

În cadrul proiectului european ForestCONNECT, a avut loc o întâlnire, la Răchițele pentru a descoperi soluții climatice ...
03/06/2026

În cadrul proiectului european ForestCONNECT, a avut loc o întâlnire, la Răchițele pentru a descoperi soluții climatice inteligente aplicate direct în aria pilot Apuseni.

Proiectul ForestConnect, implementat de 13 parteneri și 10 parteneri asociați din 7 țări, a dezvoltat în ultimii trei ani soluții inovatoare pentru îmbunătățirea conectivității forestiere și reducerea conflictelor om faună sălbatică, cu accent pe speciile de carnivore mari. Printre rezultatele-cheie se numără modele climat-adaptate de conectivitate, instrumente digitale precum Digital Twin și CCIBIS, precum și un plan strategic internațional pentru management adaptativ.

În cadrul întâlnirii s-au analizat activitățile implementate local în aria pilot Apuseni și s-au prezentat măsurile concrete aplicate la nivel de habitat pentru a asigura o conectivitate inteligentă și sustenabilă între climă și păduri.

Direcția Județeană de Mediu Cluj în calitate de partener în cadrul proiectului FOREST CONNECT participă în data de 27-28...
27/05/2026

Direcția Județeană de Mediu Cluj în calitate de partener în cadrul proiectului FOREST CONNECT participă în data de 27-28 mai la Conferința Regională pentru proiectul "Towards a Climate-smart Forest Connectivity for Large Carnivores in the Balkan-Carpathian Region”, conferința care are loc la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) Cluj-Napoca.

Proiectul ForestConnect susține conectivitatea inteligentă din punct de vedere climatic a pădurilor pentru carnivorele mari din regiunea Balcano-Carpato-Dinarică.

Proiectul implică 13 parteneri de proiect şi 10 parteneri asociați din medii diverse inclusiv administratori de păduri, autorități, administratori de arii protejate, practicieni și ONG-uri din 7 țări.

Forest Connect a fost finanțat prin Interreg Danube Region Programme

Total bugrt: 2.764.000 euro

Durata: 01.2024-06.2026

DJM Cluj a participat la activitatea de evaluare a proiectului ”Eco-Școala” în cadrul Centrului Școlar pentru Educație I...
12/05/2026

DJM Cluj a participat la activitatea de evaluare a proiectului ”Eco-Școala” în cadrul Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă ,,Miron Ionescu”, Cluj-Napoca.
Prin acest proiect, elevii au fost implicați în activități educative și practice menite să dezvolte responsabilitatea față de mediu, spiritul civic și comportamentele sustenabile. Evaluarea reprezintă un moment important pentru Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă ,,Miron Ionescu”, Cluj-Napoca, oferind oportunitatea de a valida eforturile depuse în domeniul protecției mediului, precum și de a îmbunătăți demersurile viitoare.

În cadrul programului național „Monitorizarea Păsărilor Comune, colegii din cadrul DJM Cluj - Compartimentul Biodiversit...
30/04/2026

În cadrul programului național „Monitorizarea Păsărilor Comune, colegii din cadrul DJM Cluj - Compartimentul Biodiversitate și Arii Naturale Protejate au participat, în data de 28 aprilie, la monitorizarea păsărilor din ROSPA0113 Cânepiști. Câteva cadre surprinse în cadrul acțiunii sunt prezentate atașat.

🌱📚 Săptămâna Verde – învățăm din experiențe reale!Încheiem Săptămâna Verde cu 2 activități importante: vizita la Statia ...
06/04/2026

🌱📚 Săptămâna Verde – învățăm din experiențe reale!

Încheiem Săptămâna Verde cu 2 activități importante: vizita la Statia de monitorizare a Calitatii aerului CJ-3 si la Stația de Radioactivitate, din Cluj-Napoca.
Elevii au avut ocazia să pășească într-un loc mai puțin obișnuit, dar extrem de important: Stația de Radioactivitate. Astfel, aceastia au descoperit cm sunt monitorizate nivelurile de radioactivitate, ce rol are această stație în protejarea mediului și a sănătății noastre și cât de importantă este munca specialiștilor din acest domeniu.
Prin astfel de activități, ne dorim să le oferim elevilor nu doar informații, ci și inspirație – să pună întrebări, să exploreze și să înțeleagă lumea din jurul lor. 🌍✨
Mulțumim colegilor noștri - Cristina AVRAM, Cornelia DUMITRAȘ și Rareș ZOLTAN - pentru primire și pentru lecția valoroasă oferită!

🌿„Săptămâna Verde” la Cluj-Napoca 🌿În cadrul Programului Național „Săptămâna Verde”, în zilele de 1 si 2 Aprilie 2026,  ...
02/04/2026

🌿„Săptămâna Verde” la Cluj-Napoca 🌿

În cadrul Programului Național „Săptămâna Verde”, în zilele de 1 si 2 Aprilie 2026, Direcția Județeană de Mediu Cluj a primit în vizită grupuri de elevi cu vârste cuprinse între 7 și 16 ani, din patru unități de învățământ, la una dintre stațiile de monitorizare a calității aerului situata in Cartierul Grigorescu din Cluj-Napoca.
Activitățile au fost susținute de doi dintre reprezentanții instituției, Cristina AVRAM și Rareș ZOLTAN, care le-au prezentat elevilor modul de funcționare al stației, tipurile de poluanți monitorizați, precum și echipamentele utilizate în procesul de monitorizare a calității aerului. De asemenea, elevii au aflat informații importante despre rolul acestor stații și impactul calității aerului asupra sănătății și mediului.
Vizitele s-au desfășurat într-un cadru interactiv, elevii fiind implicați activ prin întrebări și discuții, demonstrând interes și curiozitate față de protecția mediului.
Ne bucurăm să vedem implicarea tinerelor generații în înțelegerea problemelor de mediu și în adoptarea unui comportament responsabil față de natură. 🌱
Mulțumim elevilor și cadrelor didactice pentru participare și implicare!
📸 Imagini din cadrul activităților sunt atașate acestei postări.

Direcția pentru Protecția Mediului Cluj colaborează cu Școala Gimnazială „Horea” din Cluj-Napoca în vederea implementări...
02/04/2026

Direcția pentru Protecția Mediului Cluj colaborează cu Școala Gimnazială „Horea” din Cluj-Napoca în vederea implementării activităților de educație ecologică și pentru protecția mediului în cadrul programului ”Săptămâna Verde”, ce se desfășoară în perioada 30 martie – 03 aprilie 2026.
Alăturat vă prezentăm câteva imagini din cadrul acestui eveniment

Direcția pentru Protecția Mediului Cluj colaborează cu Colegiul Național „George Coșbuc” din Cluj-Napoca în vederea impl...
02/04/2026

Direcția pentru Protecția Mediului Cluj colaborează cu Colegiul Național „George Coșbuc” din Cluj-Napoca în vederea implementării activităților de educație ecologică și pentru protecția mediului în cadrul programului ”Săptămâna Verde”, ce se desfășoară în perioada 30 martie – 03 aprilie 2026.
Alăturat vă prezentăm căteva imagini din cadrul acestui eveniment.

Address

Calea Dorobanţilor Nr 99
Cluj-Napoca
400609

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Direcția Județeană de Mediu Cluj posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share