Am EU și împart cu TINE

Am EU și împart cu TINE Bună. Eu sunt Ana-Maria Niculescu și am creat această pagină din dorința de a ajuta oamenii care nu se pot bucura de ceea ce noi numim normal.

23/03/2026

"Aprilie cu bucurie" este campania ce conturează frumos dorințele și nevoile anumitor categorii de oameni. Haosul zilnic și dezordinea socială ne arată că nu totul e roz, dar binecuvântarea vine din dorința de a face bine necontenit.
Primăvara este anotimpul care dă un nou sens și o nouă viziune asupra a tot ceea ce ne înconjoară, anotimpul în care totul reînvie, precum și noi putem dărui o împlinire bebelușilor, copiilor, adulților și vârstnicilor pentru care "acasă" înseamnă așezământul de la Valea Screzii, pe care încercăm să îl vizităm în preajma celor mai importante sărbători din an.
Îmi doresc ca și de această dată să reușim să strângem: hăinuțe și încălțăminte (pentru orice vârstă și orice mărime), jucării și rechizite, obiecte casnice sau de igienă, precum și alimente neperisabile deoarece e posibil să mai primească în această perioadă și de la alte persoane și să nu existe situații în care să se altereze deoarece nu ne dorim să promovăm risipa alimentară. Fiind numeroși, alimentele precum: mălaiul, făina, uleiul, conservele, pastele făinoase, zahărul, uleiul etc cu siguranță le sunt de folos întotdeauna, iar păstrarea lor este una mai facilă.
Menționez faptul că lucrușoarele nu trebuie să fie noi, dar nici într-o stare deplorabilă de degradare !!!
Termenul limită al campaniei "Aprilie cu bucurie" este 6 aprilie. 🐰
Împreună reușim! Împreună suntem o familie! Împreună putem schimba lumea! 🙏🍀🩷

În prima duminică din luna decembrie, la sfârșitul slujbei, i-am spus Părintelui că un brad ar aduce multă bucurie și aș...
05/01/2026

În prima duminică din luna decembrie, la sfârșitul slujbei, i-am spus Părintelui că un brad ar aduce multă bucurie și aș vrea să îl donez. Acesta a fost de acord cu ideea mea, iar o săptămână mai târziu, m-am ținut de cuvânt, l-am cumpărat și iată-l ! Nu l-am împodobit eu, deci meritele nu sunt ale mele, dar sunt împlinită sufletește că a adus bucurie pe chipul multor oameni ce au trecut pragul bisericii. 🙏✨️

O vorbă din popor spunea cam așa:"noaptea este un sfetnit bun". Gândindu-mă la fiecare campanie și la fiecare postare, m...
05/01/2026

O vorbă din popor spunea cam așa:"noaptea este un sfetnit bun". Gândindu-mă la fiecare campanie și la fiecare postare, mă cuprind mii și mii de emoții, dar în noaptea aceasta mi-am pus gândurile în ordine și chiar dacă nu știu cm să încep și nu îmi găsesc cuvintele, sunt conștientă de faptul că odată ce încep, cuprinsul vine de la sine pentru că trăirile în sine nu au nevoie de prea multe explicații și nici de cuvinte sofisticate.
Pe 27 decembrie sau așa cm o mai numesc bătrânii:"a treia zi de Crăciun", împreună cu Simona, Sorin și Relu, dis de dimineață am pornit către locul de basm unde nevoile se împletesc cu empatia, bunătatea și noțiunea de familie numeroasă. Stâlpul acestei familii îl reprezintă Părintele Tănase care chiar și atunci când nu mai poate, tot mai poate puțin fiind fundația pe baza căreia se clădesc dorințele celor peste 400 de oameni care se adăpostesc acolo și a căror viață nu ar fi avut sens fără acesta.
Ne-am bucurat tare mult să îi revedem, să ne încălzim obrajii privind frumosul soare, să împărtășim câteva gânduri cu o mică parte dintre aceștia, deși gripa le-a cam dat bătai de cap și le-a pus răbdarea la încercare, întristându-i puțin. Referitor la acest subiect și făcând o mică paranteză: dacă sunt doritori interesați, pot dona bănuți în contul Asociației Pro-Vita sau medicamente la adresa aceleiași asociații din satul Valea Screzii, comuna Valea Plopului.
Revenind la campania noastră, care fără ajutorul celor empatici și altruiști nu ar fi fost posibilă, sunt bucuroasă tare că și de această dată s-au strâns alimente, numeroase hăinuțe, jucării, rechizite, încălțăminte, pilote, produse de igienă și de uz casnic, dar și suma de 500 lei menită a-i ajuta la cheltuielile aferente facturilor sau necesităților zilnice.
Astfel campania "Bucurie în decembrie" a fost un real succes din două motive.
Primul motiv se datorează vouă, celor ce ați donat, precum și familiilor și apropiaților care vă sprijină necondiționat în privința acestor activități caritabile: Marinela și Ion Niculescu, Irina și Adrian Oprea, Simona și Sorin Zamfir, Mariana Naciu, Violeta Elena Drăghici și soțul acesteia, Relu Vesela, Mihaela și Camil Iotu, Anca Vijulie.
Cel de-al doilea motiv se datorează celor de la așezământul din Valea Screzii pentru că au crezut în propriile dorințe, s-au rugat necontenit, iar dorințele lor s-au împlinit, eliminând puțin din neajunsurile lor. Puterea credinței a făcut ca și în acest an să ajungem la ei și să le bucurăm inimile.
Vă las câteva poze cu darurile pe care le-am dus pentru a vă încuraja ca data viitoare să faceți parte din povestea lor și din familia "Am eu și împart cu tine".
Un an de poveste vă doresc! 🙏🍀💞✨️

04/12/2025

🎁 Campania "Bucurie în decembrie" începe chiar astăzi, iar până pe data de 19 decembrie sunt disponibilă pentru a colecta hăinuțele (pentru toate vârstele; o lună-70 de ani), jucăriile, produsele de igienă, încălțăminte, rechizitele, alimentele NEPERISABILE, pentru ca în zilele următoare, toate acestea să ajungă la copiii, adolescenții, adulții și vârstnicii pe care Părintele Tănase îi ocrotește și îi îngrijește cu iubire, dăruire și răbdare. De aproximativ 5 ani, împreună cu cei apropiați, încercăm ca în pragul fiecărei sărbători să le calcăm "pragul inimii" și să venim în întâmpinarea nevoilor lor pentru a le reda speranța unui viitor mai bun, mai armonios și mai lipsit de griji, nevoi și neajunsuri. A trecut ceva timp de când m-am gândit cm să numesc această campanie și cm să o formulez și iată că în seara aceasta, am luat telefonul din mână și cuvintele au venit de la sine. Sunt sigură că Dumnezeu a văzut dorința mea și la fiecare campanie mi-a scos oamenii potriviți în cale, a schimbat destine și a demonstrat că orice lucru e realizabil. Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu speranța arzătoare, nu am să încetez să sper, să cred și să manifestez ca în 2026 să înființez un ONG. Tot ceea ce m-a împiedicat până acum a ținut de birocrația, legile acestei țări. Am înțeles în acești ani faptul că nimic nu este imposibil și lucrurile la momentul potrivit aduc cu ele anumite concluzii. Concluzia mea este aceea că trebuie să-mi urmez menirea.
Tare curioasă sunt cu câte daruri o să mergem la dragii de la Valea Screzii?!
De luna trecută am strâns o parte dintre hăinuțe și nu numai, iar acum, odată cu postarea campaniei, am vrut să vă reamintesc faptul că atunci când noi facem curățenie și vrem să aruncăm din lucrușoare, să conștientizăm faptul că acelea pot să fie comori și daruri prețioare pentru semenii noștri încercați de viață.
Împreună reușim! Împreună suntem o familie! Împreună putem schimba lumea! 🙏🍀💞

Deseori sunt întrebată ce am de câștigat din campaniile pe care le fac. Financiar, absolut nimic, iar martor îmi este Du...
26/09/2025

Deseori sunt întrebată ce am de câștigat din campaniile pe care le fac. Financiar, absolut nimic, iar martor îmi este Dumnezeu! Sufletește, absolut TOT!
De mulți ani am ales să ajut oamenii aflați în nevoie, dar fără a scrie despre acest lucru. Acum câțiva ani, când am creat pagina "Am eu și împart cu tine", mi-am dorit să transmit pe această cale informații cu privire la faptul că lucrurile de care noi vrem să ne "descotorosim", sunt neajunsurile altora. De ani de zile strâng alimente, hăinuțe, încălțăminte, rechizite, produse de igienă, lucrușoare și nu numai, pe care le spăl, le sortez, le împachetez, le transport și toate acestea pentru că am înțeles cât de bogată și binecuvântată sunt.
Vecinele mele, Rodica și Carmen s-au alăturat campaniei "Bucurii pentru copiii de la Onco" și mi-au dat hăinuțe, încălțăminte și păturici de la micuții lor. Le-am spălat, călcat și sortat, le-am pus în punguțe, iar apoi pentru ca nici luna septembrie să nu treacă neobservată dacă ne gândim la continuitatea faptelor bune, într-o zi de vineri, m-am revăzut cu doamna Mihaela Nedelcu și împreună cu aceasta și Relu Vesela am mers la Spitalul Județean Craiova, secția oncopediatrie și le-am dăruit mămicilor din saloane, acestea bucurându-se și spunându-mi că o să le fie tare utile, economisind astfel bănuți ce le sunt oricum tare necesari privind prioritățile micuților.
Mulțumesc: Rodica și Carmen, Mihaela Nedelcu și Relu Vesela 🙏🍀🩵

A trecut ceva timp de când nu am mai scris, dar tot acest timp nu a trecut în zadar, ci faptele bune au continuat. În zi...
26/09/2025

A trecut ceva timp de când nu am mai scris, dar tot acest timp nu a trecut în zadar, ci faptele bune au continuat.
În ziua de 6 august, ziua de naștere a bunicului meu care acum ne veghează din ceruri, am vrut să le fac o bucurie copiilor de la secția de oncopediatrie a Spitalului Județean Craiova, așa că am vorbit cu prietena mea, Andreea Ignat și soțul acesteia, de la care am luat cele mai mari și dulci lubenițe, precum și multe. Am preferat această variantă pentru siguranța și sănătatea micuților, având în vedere grija pe care o acordă recoltei, precum și atenția cu privire la aspecte ce țin de sănătate. Le-am mai dus de asemenea și scutece, dar și comprese sterile, iar doamna Mihaela Nedelcu, omul care îi susține necontenit și necondiționat i-a bucurat cu multe prăjituri și dulciuri delicioase. De câțiva ani am creat o conexiune frumoasă cu dânsa, iar lucrul acesta se poate remarca din campaniile ce au continuat într-un mod armonios.
Mulțumesc! 🙏🍀🩷

Eu v-am spus că luna iunie abia a început și surprizele destinate copiilor nu se opresc aici. Pe data de 2 iunie, atunci...
18/06/2025

Eu v-am spus că luna iunie abia a început și surprizele destinate copiilor nu se opresc aici. Pe data de 2 iunie, atunci când am fost la secția de oncopediatrie, i-am promis micuțului A. că o să ne revedem curând. Am cumpărat jucării și am strâns câteva dintre lucrurile pe care le-am primit de la familia M. pentru că dar din dar se face Rai și în ziua de sâmbătă, am pornit la drum către Craiova pentru a mă vedea cu Ileana Claudia, aceasta spunându-mi că are și ea hăinuțe pentru micuțul A., iar fetița ei, Sofia a pregătit și o punguță cu dulciuri delicioase. Ulterior m-am întâlnit și cu Monika și mama ei și acestea au cumpărat dulciuri și împreună am plecat spre curajosul băiețel. Ne-am jucat cu micuțul, ne-a bucurat tare și ne-a adus zâmbetul pe buze. Peste două zile urma să plece la Institutul Clinic Fundeni. I-am promis că atunci când se întoarce am să îi duc lubeniță, iar de ziua lui, în noiembrie, am să-i duc un tort frumos tare.
Micuțul A. este un băiețel de 6 ani, tare curajos, haios și cu o inteligență emoțională aparte. 🩵
Multumesc: Ileana și Sofia, Monika și mamei ei, Constanța și familiei Mehedințu. 🙏🍀🤍

Deoarece luna iunie este "luna copiilor", campaniile au continuat. Cu aproximativ trei săptămâni înainte de 1 iunie, i-a...
18/06/2025

Deoarece luna iunie este "luna copiilor", campaniile au continuat. Cu aproximativ trei săptămâni înainte de 1 iunie, i-am scris doamnei Mihaela, alături de care am mai mers în vizită cu daruri la copiii internați la secția de oncopediatrie a Spitalului Județean Craiova și i-am transmis că aș vrea să le aduc câteva daruri. Aceasta mi-a spus că le-a pregătit numeroase surprize, printre care un tort delicios, produse de cofetărie, sucuri și numere de magie realizate de magicianul Răzvi. Am stabilit să pregătesc 12 pachetele cu daruri necesare, două baxuri de pampersi și un mic pachețel cu alimente și să mergem împreună pe 2 iunie fiind mai mulți copii în ziua respectivă pentru a se bucura cu toții de frumoasele surprize. Doamna Mihaela Nedelcu este o binecuvântare pentru aceștia, precum și un munte de putere! Deoarece aceasta reușește de fiecare dată să mobilizeze oamenii și să îi aducă în locul potrivit și la momentul potrivit. Zis și făcut! Totul a decurs perfect! A fost o zi cu emoții din plin, dar și cu împlinire sufletească!
Aș vrea să le aduc mulțumiri doamnei Mihaela Nedelcu și domnului Răzvan pentru că împreună am realizat un trio formidabil și am îmbinat necesarul și dulcele peste care am presărat un strop de magie, transmițându-le astfel micuților speranță! 🙏🍀🩷✨️

Campania "Iubire de ciocolată" a ajuns la sfârșit!Cu câteva zile înainte de 1 iunie am fost împreună cu Simona, Sorin, C...
18/06/2025

Campania "Iubire de ciocolată" a ajuns la sfârșit!
Cu câteva zile înainte de 1 iunie am fost împreună cu Simona, Sorin, Cătălina și Camelia la frățiorii de la Gogoșești pentru a le face o surpriză. Au fost bucuroși să ne revadă și să stăm la povești împreună. Nevoia de bază a acestora este de hrană si astfel noi le-am dus cele necesare pentru câteva săptămâni. Mergem la ei de aproximativ 3 ani și e o bucurie să-i vedem crescând si evoluând frumos, în ciuda multor neajunsuri și lipsuri pe care le au.
Mulțumesc: Simona și Sorin Zamfir, Relu Vesela, Ileana și Alex N., Camelia, Dragoș si Cătălina M. 🙏🍀🩷
Împreună reușim! Împreună suntem o familie! Împreună putem schimba lumea! 🙏🍀🩷

06/05/2025

O nouă campanie bate la ușă! Mi-aș dori tare mult ca de 1 Iunie să bucurăm copilașii de la Gogoșești cu dulciuri și alimente ținând cont de situația precară a micuților aflați doar în grija tatălui și a bunicii.
Campania "Iubire de ciocolată" începe chiar astăzi și se va termina pe 31 mai!
Ce ziceți? Reușim oare? 🍩🍬🧁🍯🍭🍫
Împreună reușim! Împreună suntem o familie! Împreună putem schimba lumea! 🙏🍀🩷

Campania "Carusel de emoții" a ajuns la final. În Joia Mare sau Joia Paștelui, cm ar spune alții, pe 17 aprilie, atunci...
06/05/2025

Campania "Carusel de emoții" a ajuns la final. În Joia Mare sau Joia Paștelui, cm ar spune alții, pe 17 aprilie, atunci când doar un pas ne mai despărțea de Sfintele Sărbători, la apusul soarelui am ajuns la Valea Screzii împreună cu Relu Vesela, acesta conducând până acolo. Acolo unde Părintele Tănase conturează zâmbetul pe fața a sute de copii, adolescenți, tineri, adulți și bătrâni, acolo unde iubirea nu are granițe. M-am bucurat tare mult să-i revăd și să le dăruiesc lucrușoarele trimise de voi menite astfel să le acopere câteva dintre lipsurile lor.
S-au bucurat tare mult de jucăriile, hăinuțele, alimentele, încălțările, obiectele de veselă, covorașele, materialele pentru confecționarea huselor de pat și de perini și nu numai, dar și de bănuții care le vor fi de folos în achitarea facturilor. Ca de obicei, am urcat pe dealul din fața așezământului lor și am privit lumea lor pentru câteva clipe. Stând pe pășunea aceea, am realizat că iubirea Lui Dumnezeu este necontenită, iar Părintele Tănase este bogat să aibă o familie așa de numeroasă.
Nu scriu imediat după campanie, toate cele întâmplate pentru că îmi doresc să nu scriu pe grabă și să-mi pun gândurile și trăirile în ordine și să le descriu cât mai real. Mi-aș dori tare mult să oprim puțin timpul în loc și să nu ne mai îngrădim inimile, ci să plantăm pe ele o câmpie infinită de flori, de fiori și de emoții.
Vă sunt recunoscătoare și vă doresc zile binecuvântate cu liniște sufletească și zâmbete!
Mulțumesc: Relu Vesela, Marinela și Ion Niculescu, Elena și familiei ei, Camelia și Dragoș Mehedințu, Ileana și Alexandru Naciu, Victoria Grădinaru, MINPET PLAST pentru bănuții donați și costul transpotului și tuturor celor ce v-ați implicat.
Împreună suntem o familie! Împreună putem schimba lumea! Împreună reușim! 🙏🍀🩷

31/03/2025

Într-o zi de joi, aproape de sfârșitul lunii martie, am mers împreună cu Simona la Centrul de transfuzii sanguine din Craiova pentru a continua campania "Roșu pentru o nouă șansă" și astfel a le reda oamenilor încrederea că merită să lupte deoarece fiecare clipă este tare prețioasă și tot ce trăim acum nu se mai întoarce, la fel cm nici nu se mai repetă. Sunt sigură că oamenii merită să schimbe stopul roșu al problemelor cu verdele unei vieți lipsite de griji și suferințe.
Menționez faptul că după donare nu e totul roz sau "lapte și miere" din punct de vedere medical sau în privința recuperării, la fel cm de data aceasta am întâmpinat mici probleme, dar satisfacția este una fantastică.
Împreună reușim! Împreună suntem o familie! Împreună putem schimba lumea! 🙏🍀❤️‍🩹

Address

Caracal

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Am EU și împart cu TINE posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share

Category