11/06/2026
Astăzi, 11 iunie 2026, prefectul județului Călărași, Valentin Deculescu, a prezidat ședința lunară a Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vârstnice.
Ordinea de zi a avut ca subiect central „Accesul vârstnicului la îngrijire în cămine”, cu prezentări susținute de reprezentanții unor servicii rezidențiale destinate persoanelor vârstnice din județul Călărași.
Au fost prezentate informații cu privire la:
✅Căminul pentru Persoane Vârstnice „Antim Ivireanul”, municipiul Călărași;
✅Căminul pentru Persoane Vârstnice „Sfântul Gheorghe”, municipiul Oltenița;
✅Căminul pentru Persoane Vârstnice „Sfânta Maria Unirea”;
✅Căminul pentru Persoane Vârstnice „Moșia Bunicilor”, sat Nuci, comuna Vasilați.
Au fost prezentate aspecte referitoare la accesul persoanelor vârstnice la servicii de îngrijire și asistență în cadrul căminelor rezidențiale, condițiile oferite beneficiarilor, provocările întâmpinate de furnizorii de servicii sociale, precum și exemple de bune practici în domeniu.