PNL Câmpulung Moldovenesc

PNL Câmpulung Moldovenesc Partidul Național Liberal- Filiala Câmpulung Moldovenesc

03/06/2026
02/06/2026

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, prim-vicepreședinte PNL: Bravo vouă, geniilor!

Mari bărbați de stat, ați lăsat țara fără guvern, dar când este vorba despre soluții și asumare dispăreți ca măgarii în ceață. Apropo, unde au dispărut toți liderii PSD în ultima săptămână?

Nasol, vine vara, vin vacanțele și voi n-ați rezolvat problema și nu vă puteți căra liniștiți la Monaco, Capri și pe unde vă mai duceți voi să cheltuiți banii românilor.

Mă tot invită presa să apar prin emisiuni și nu mă duc pentru că nu am de ce. Nu s-a schimbat nimic. Suntem în continuare într-un echilibru de tip Nash. Ce să spun nou? Dar, mai las încă o dată aici poziția PNL, căci tot se aruncă fel și fel de narațiuni pe piață.

Partidul Naţional Liberal și-a asumat odată guvernarea! A făcut-o ca recunoaștere a greșelilor din trecutul foarte recent. Și, prin Bolojan, cu frâna de mână trasă de PSD/Grindeanu, a făcut ceea ce era corect să facă!

PSD a fugit de raspundere și nu și-a asumat nimic! Apoi a fost ticălos și a dărâmat o guvernare corectă pentru români, când s-a ajuns la privilegii. Nu a fost alt motiv — țara își revenea după măsurile grele și nepopulare. Privilegiile: funcții, contracte, intermediarii din energie etc.

Trebuie să înțelegeți două lucruri:
(a) Nu mai există „Partidele Alianței" pentru că nu mai există o „alianță". A fost distrusă de PSD, atunci când au încălcat protocolul de guvernare și au dat jos guvernul. Și fuseseră avertizați de două ori în prealabil de BPN al PNL, cu decizii clare! NU MAI AVEM UN PROTOCOL! Și nu PNL l-a distrus!
(b) NU MAI PUTEM AVEA O ALIANȚĂ/COALIȚIE! Pentru că nivelul încrederii pe care o avem în PSD este sub nivelul mării. NU MAI AVEM ÎNCREDERE. S-au comportat mișelește, ajunge!

E simplu: nu vrem să mai fim complici, în stilul lor, la privilegii, populisme și devalizarea sistemului de energie. Nu vrem să mai fim asociați cu ei, vrem să avem propria cale și să vedem dacă vom mai merita vreodată încrederea românilor!

Am mai văzut, de prea multe ori, acest film. Repetat, pe final de mandat ies de la guvernare, apoi ne țin lecții! Și vin iar să cerșească votul românilor! Și atacă guvernul care vine, că este de tehnocrați sau politic. De câte ori să îi lăsăm să îi prostească pe români și pe noi toți?

Președintele ne-a dat asigurări că în curând vom avea un guvern și o soluție! Să îi dăm acest credit!

Corect este ca cei care au dărâmat guvernul să vină cu soluția, să pună ceva în loc. Sau să iasă public, să ne spună că nu au o soluție, că fug de responsabilitatea guvernării și basta! Atunci, abia atunci, PNL mai poate fi readus în discuție, dar fără PSD!

Reiau ce am spus în urmă cu o săptămână: De ce domnul Președinte alege să NU expună PSD, protejându-i, neîncredințându-le misiunea de a forma majoritatea necesară formării Guvernului?
De ce să-și asume dl. Președinte guvernarea grea cu un om de-al lui?

02/06/2026

✅𝐀𝐝𝐞𝐯𝐚̆𝐫𝐮𝐥 𝐢̂𝐧𝐜𝐞𝐩𝐞 𝐬𝐚̆ 𝐬𝐞 𝐯𝐚𝐝𝐚̆ 𝐢̂𝐧 𝐜𝐢𝐟𝐫𝐞.

Dumitru Țiplea, deputat PNL: ℹ️În doar 10 luni, Guvernul Bolojan a reușit să reducă deficitul de la 56 la 24 de miliarde de lei, fără să oprească investițiile și fără să lovească economia, așa cm anunțau zilnic PSD și AUR.

Mai mult:
🔹 investițiile publice au crescut la 31 de miliarde de lei;
🔹 plățile pentru proiectele europene sunt cu 34% mai mari decât anul trecut;
🔹 comerțul și consumul continuă să crească.

Asta înseamnă administrație responsabilă: mai puțină risipă, mai multe investiții și mai multă seriozitate în gestionarea banului public.

🇷🇴România are nevoie de stabilitate și reforme reale, nu de scandal și panică politică.

02/06/2026

𝐂𝐢𝐟𝐫𝐞𝐥𝐞 𝐝𝐞𝐦𝐨𝐧𝐭𝐞𝐚𝐳𝐚̆ 𝐩𝐫𝐨𝐩𝐚𝐠𝐚𝐧𝐝𝐚 𝐏𝐒𝐃-𝐀𝐔𝐑

Stoica Stefan, deputat PNL: PSD și AUR repetă aproape obsesiv că Guvernul Bolojan ar fi distrus economia României, în speranța că o minciună repetată suficient de des va ajunge să fie crezută.

Realitatea este însă cu totul alta, iar cifrele oficiale o confirmă.

În doar 10 luni, Guvernul condus de Ilie Bolojan:
🔸 A redus deficitul bugetar cu 32 de miliarde de lei, de la 56 de miliarde la 24 de miliarde;
🔸A adus investițiile publice la 31 de miliarde de lei în primele luni ale anului, dintre care 75% sunt finanțate prin PNRR și fonduri europene;
🔸 A înregistrat o creștere a comerțului cu ridicata de 8,6% față de anul trecut (luna de referință: martie).

⛔Propaganda PSD-AUR se lovește de realitatea economică: măsurile luate de Guvernul Bolojan au contribuit la reducerea deficitului bugetar, la creșterea investițiilor și la stimularea consumului.

Nu există nicio urmă a prăbușirii economice pe care o invocă permanent Sorin Grindeanu și George Simion.

✅Rezultatele arată că adevăratele probleme ale României nu sunt reformele și măsurile de responsabilizare bugetară, ci blocajele și crizele politice generate de cei care își văd amenințate privilegiile și clientela de partid.

⁉Pe scurt, PSD și AUR se comportă precum piromanul care dă foc casei, iar apoi aruncă cu pietre în cel care încearcă să stingă incendiul.

29/05/2026

Astăzi s-a semnat contractul pentru achiziția Azomureș și s-a avizat tranzacția în Consiliul de Administrație al Romgaz.

Romgaz a preluat platforma Azomureș pentru suma de 69 de milioane de euro, din care puțin peste 46 de milioane de euro reprezintă valoarea combinatului, până la 10 milioane de euro reprezintă materia primă și stocurile de consumabile, iar maximum 13 milioane de euro reprezintă costurile necesare menținerii combinatului în funcțiune și plății salariaților în următoarele două luni, până la preluarea efectivă.

Mai sunt de obținut câteva avize: aprobarea Adunării Generale a Acționarilor Romgaz, avizul Consiliului Concurenței și cel al Comisiei de Examinare a Investițiilor Străine Directe (CEISD).

Preluarea combinatului Azomureș de către Romgaz salvează producția de îngrășăminte pentru agricultură din România și va asigura prețuri stabile pentru agricultorii noștri în anii următori.

Romgaz își diversifică activitatea și pune în valoare, prin procesare în industria românească, gazul din Marea Neagră.

Având în vedere importanța producției de îngrășăminte în contextul crizei din Golf și valorificarea în interesul economiei naționale a resurselor pe care le avem, ținând seama de impactul combinatului în județul Mureș și de numărul de angajați, peste 900, aceasta este una dintre cele mai importante tranzacții derulate în ultimii ani.

Mulțumesc echipelor de negociere pentru finalizarea în mod profesionist a tranzacției. La un preț corect în piață.

Am încredere în România!

Foto: Azomureș

28/05/2026
27/05/2026

INVESTIȚIILE ÎN ENERGIE

Creșterea prețurilor la energie în ultimii ani, dincolo de costul suplimentar pus pe bugetul familiilor, a afectat competitivitatea firmelor românești.

Industriile cu valoare adăugată mai mică sau cele în care energia are o pondere mai mare în costurile totale au avut de suferit. Acest lucru se vede în scăderea producției industriale din ultimii cinci ani.

Pentru a ne redresa economic, scăderea prețului energiei electrice este o condiție de bază.

Vom reduce prețul energiei doar odată cu realizarea investițiilor în producția de energie, în stocare și în modernizarea rețelelor, precum și prin eliminarea întârzierilor la investițiile pentru care avem deja finanțarea asigurată.

Cea mai mare finanțare o avem prin Fondul de Modernizare. România beneficiază de transferuri provenite din certificatele de emisii de gaze cu efect de seră. Sumele pot fi folosite doar pentru investiții în energie regenerabilă, eficiență energetică și modernizarea rețelelor.

Din acest fond avem investiții aprobate, nerambursabile, de 12 miliarde de euro. Din această sumă, 7,7 miliarde de euro sunt alocate energiei, iar 2,7 miliarde de euro proiectelor de eficiență în transporturi etc.

Fondurile sunt transferate, banii sunt în conturi, dar investițiile se realizează cu mare greutate.

În afara complexității proiectelor și a întârzierilor legate de programe, evaluarea proiectelor și plăți, nefolosirea fondurilor este cauzată și de nerealizarea investițiilor alocate marilor companii de stat din domeniul energiei. Acestea au avut, în ultimii ani, un grad foarte scăzut de realizare a investițiilor, afectând dezvoltarea noilor capacități de producție și a rețelelor energetice.

Această situație există deoarece, în contractele de mandat ale celor care conduc aceste companii, nu sunt incluși indicatori care să lege evaluarea lor de realizarea investițiilor, de utilizarea fondurilor disponibile și de respectarea termenelor asumate.

Am analizat ieri, spre exemplu, situația investițiilor finanțate din Fondul de Modernizare, care trebuie finalizate cel târziu în 2030.

Spre exemplificare, aveți mai jos gradul de realizare a investițiilor, de aproape 2 miliarde de euro, pentru trei companii:

1. Complexul Energetic Oltenia are 11 investiții aprobate, în valoare de aproape 900 de milioane de euro, dintre care nouă au fost semnate în vara anului 2023 și două în 2024: parcuri fotovoltaice și centrale pe gaz. Lucrările decontate în toți acești ani reprezintă sub 10%, existând un risc mare ca centralele pe gaz să nu fie finalizate. Ar fi trebuit să fie gata anul acesta. Nefinalizarea acestora ne creează probleme serioase în îndeplinirea jaloanelor privind decarbonizarea și poate duce la pierderea fondurilor europene.

2. Transelectrica are 11 contracte, în valoare totală de peste 530 de milioane de euro, nouă dintre ele semnate încă din toamna anului 2022: linii electrice noi, interconexiuni și retehnologizări de stații. Până acum, după patru ani, s-au decontat lucrări de aproape 20 de milioane de euro, adică sub 4%. Întârzierea asigurării accesului la rețele electrice și la interconexiuni generează pierderi pentru producători și distorsiuni în piața de energie.

3. ELCEN București are trei contracte pentru modernizarea CET-urilor din București, semnate în toamna anului 2024, în valoare totală de peste 360 de milioane de euro. Cele trei proiecte sunt absolut necesare pentru asigurarea încălzirii locuințelor din Capitală. Din păcate, nu s-a decontat nimic până acum, proiectele fiind încă în licitație. Având în vedere uzura centralelor vechi, există oricând riscul apariției unor avarii și al întreruperii încălzirii.

Nu mai putem continua în acest fel. Nu este normal să deții funcții de conducere în companii de stat de tip monopolist, să ai câștiguri mari, fără ca acestea să fie condiționate de realizări și performanță.

Am convenit cu responsabilii din Energie să lucrăm la modificarea indicatorilor de performanță pentru toate companiile care nu își realizează investițiile. Nu mai putem accepta doar indicatori formali, de tipul unor obligații legale, cm ar fi elaborarea la timp a bugetului de venituri și cheltuieli.

Performanța în companiile din energie este o condiție necesară pentru reducerea prețurilor la energie în economia României.

27/05/2026

Address

Câmpulungul Moldovenesc
721500

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when PNL Câmpulung Moldovenesc posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share