02/08/2022
🔵 Memorandum
De la sfârșitul anului 2020, Guvernul României a aprobat prin Memorandum o foaie de parcurs care presupune îmbunătățirea condițiilor în unitățile penitenciare, în mod etapizat, iar efortul central al acestui demers este axat pe reducerea supraaglomerării. În acest context, sistemul penitenciar urmărește cu strictețe un grafic de implementare, foarte atent monitorizat de Administrația Națională a Penitenciarelor, concomitent cu activitățile de menținere la standarde decente a infrastructurii existente și de îmbunătățire continuă a acesteia.
Astfel, în anul 2021 au fost asumate instituțional 210 noi locuri și au fost date în folosință 216, iar în anul 2022 au fost asumate 445 locuri și estimăm că vor fi realizate 448. Pentru anul 2023, sunt în pregătire 1275 locuri de detenție, în vederea demarării lucrărilor, iar pentru anii 2024 și 2025 sunt planificate aproximativ 5000 de locuri, între care se includ și cele din cadrul celor două unități penitenciare care se vor construi la Berceni și Unguriu.
- Comisar șef de poliție penitenciară dr. Dan HALCHIN, director general Administrația Națională a Penitenciarelor