Suntem un grup de voluntari dornici să schimbăm în bine cartierul Chibrit. "Eu trăiesc într-un Chibrit" s-a născut ca produs cultural al Programului de Microgranturi pentru proiecte comunitare 2017 susținut de ARCUB și asistat în implementare de Fundația Comunitară București. Prima noastră activitate a fost trasarea unui parcurs istoric prin cartierul ceferist Grivița iar în toamna lui 2017 am org
anizat cu succes 3 tururi pietonale de la Biblioteca Metropolitană București - filiera Cezar Petrescu (blocul roșu) pâna la Piața Chibrit. Tot atunci a luat naștere comunitatea noastră online, cu accent pe arhitectura și istoria zonei. Din 2017 până în prezent, proiectul a crescut și s-a dezvoltat pe latura comunitară luând forma unui Grup de Inițiativă Civică (GIC). Grupul nostru se prezintă frecvent în sfera online-ului cu rubrici precum Vocea Chibritului (anunțuri sau informații practice), Curățenia Chibritului (informații despre ecologizarea zonei, reciclare și nu numai) sau Povestea Chibritului (poze și informații cu caracter istoric și cultural).
În 2020, ne-am implicat în mai mult proiecte de interes comunitar: am participat la selecția de proiecte din cadrul Bugetării Participative a Sectorului 1 cu un proiect de grădină atipică și am implementat Verde de Chibrit în cadrul Street Delivery 2020 cu ocazia căruia am pictat Gangul cu flori din Calea Griviței 399. Dar mai ales, am început seria evenimentelor ”Culorile Chibritului” (Verde de Chibrit - iulie 2020, Galben de Chibrit - august 2020, Ploaia de culori - septembrie 2020, va urma). GIC-ul "Eu trăiesc într-un Chibrit" nu este afiliat politic și nu este finanțat de instituții publice. Suntem un grup de voluntari, vecini cu tine, dornici să schimbăm în bine cartierul Chibrit.