09/06/2026
Liniște, s-a citit! Și s-a și râs. 😊📚
Azi ne-am întâlnit într-o ediție relaxată, numai bună pentru început de vară, cu chef de vorbă, recomandări de lectură, evantaie și, firește, cărți aduse „în geantă”, „în suflet” sau direct pe umbrela cu Van Gogh.
Afară, ploaia a ținut să participe și ea la club, probabil nu citise încă nimic de vacanță și a vrut să tragă cu urechea.
Dar noi nu ne-am lăsat descurajate, când ai o carte bună și oameni cu care să vorbești despre ea, vremea devine doar decor literar.
Am povestit despre lecturi care ne-au făcut să râdem, despre cărți bune de luat în vacanță și despre acele titluri care poate nu sunt „mari capodopere”, dar ne-au prins, ne-au bucurat și ne-au rămas aproape. Printre cărțile aduse și discutate s-au numărat: „Când în fiecare zi e joi” de Hanna Bota, „Dezrădăcinații” de Cătălin Ceaușoglu, „Efectele secundare ale vieții” de Vlad Zografi, „Sandwich” de Catherine Newman, „Minți împrăștiate” de Gabor Maté și „Cineva în orașul ăsta te iubește” de Corina Ozon.
A fost o întâlnire cu povești, râsete, recomandări și libertatea minunată de a spune: „Nu știu dacă e literatură mare, dar mie mi-a plăcut tare mult!”
Mulțumim tuturor celor care au venit și au transformat o zi ploioasă într-o după-amiază luminoasă de lectură și prietenie.
Ne revedem în data de 7 iulie la o nouă ediție „Liniște, se citește!"