21/10/2020
Astăzi, pe ordinea de zi a plenului Senatului se votează o propunere legislativă (https://senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=23189) prin care instituțiile statului (primării, agenții județene etc) primesc undă verde să-și angajeze în litigiile lor oricâte case de avocatură vor.
În prezent, există o ordonanță de urgență (OUG 26/2012) care limitează posibilitatea instituțiilor juridice de a contracta servicii juridice externe. Este posibilă contractarea serviciilor juridice externe dacă:
- fie nu ai departament juridic în instituție,
- fie trebuie să îți faci apărări în cazuri de o complexitate mare și doar cu aprobarea ordonatorilor de credite principali.
OUGul respectiv există pentru a limita cheltuirea excesivă și nejustificată a banului public. Propunerea care se votează azi în Senat va abroga condițiile limitative de mai sus.
Nu avem o problemă cu principiul în sine, de a permite instituțiilor să angajeze servicii juridice externe, dacă această posibilitate ar fi folosită în interesul nostru, al cetățenilor. În schimb, din experiența noastră de ONG care are litigii cu instituțiile publice de 12 ani, în special cu primăriile din București, am concluzionat că acestea angajează case de avocatură în special în dosarele contra noastră, a ASB. În celelalte litigii, se apără prin consilierii juridici ai instituției. Ca urmare a acestui fapt, în litigiile pe care le-am pierdut, casele de avocatură au cerut zeci de mii de lei cheltuieli de judecată de la noi, sume pe care instanțele le-au cenzurat (dar pe care primăriile le-au plătit avocaților în întregime), chestiune care ridică problema dacă nu cumva accesul la justiție al ONGurilor devine prohibitiv.
Considerăm că abrogarea art. I din OUG 26/2012, care se votează ACUM în Senat, este o idee proastă, dacă ne uităm la cm înțeleg autoritățile să folosească acest drept de a-și angaja apărători externi. Dacă acum, când dreptul este încă limitat, se folosesc de el ca să descurajeze accesul la justiție al ONGurilor, când dreptul acesta va fi necondiționat și nelimitat, oare cm îl vor exercita?
Le solicităm senatorilor să NU VOTEZE propunerea de abrogare a art. I al OUG 26/2012
Propunerea legislativă o găsiți aici https://senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=23189
Propunere legislativă pentru abrogarea articolului I din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.26/2012 privind unele măsuri de reducere a cheltuielilor publice și întărirea disciplinei financiare și de modificare și completare a unor acte normative