15/06/2026
În perioada 11–13 iunie 2026, la invitația Asociației Europene de Arsuri (European Burns Association), directorul general al Direcției Generale Urgențe Medicale din cadrul Departamentului pentru Situații de Urgență, dr. Alexandru Călin, a participat la conferința Societății Italiene de Arsuri (Società Italiana Ustioni – SIUST), desfășurată la Bari, Italia.
Evenimentul a reunit specialiști de renume din domeniul tratamentului marilor arși, al medicinei de urgență și al managementului situațiilor cu victime multiple, constituind un important cadru de schimb de experiență și bune practici la nivel european.
În cadrul conferinței, dr. Alexandru Călin a susținut prezentarea „Implementarea națională a mecanismelor de pregătire pentru incidentele cu victime multiple și pacienți cu arsuri severe (Burn Mass Casualty Incidents – BMCI)”, în care a evidențiat măsurile dezvoltate de România pentru gestionarea unor astfel de situații complexe. Totodată, acesta a prezentat modul de organizare și funcționare a Sistemului Național de Management al Situațiilor de Urgență, inclusiv mecanismele de coordonare dintre structurile de intervenție și cele medicale. Participanții la conferință și-au exprimat aprecierea față de nivelul de dezvoltare al sistemului românesc de urgență, fiind impresionați de capabilitățile operaționale, de integrarea structurilor de răspuns și de experiența acumulată de România în gestionarea situațiilor de urgență și a incidentelor cu victime multiple.
Pe parcursul reuniunii au avut loc discuții privind consolidarea cooperării internaționale în domeniul tratamentului marilor arși și dezvoltarea unor mecanisme eficiente de sprijin reciproc între statele europene. În acest context, au fost purtate discuții cu reprezentanții a două centre de referință din Italia, care și-au exprimat disponibilitatea de a analiza încheierea unor protocoale de colaborare ce ar putea facilita tratarea pacienților cu arsuri din România în cadrul acestor unități medicale, atunci când situația o impune.
Printre interlocutori s-au numărat dr. Nadia Depetris, medic specialist recunoscut la nivel internațional în anestezie și terapie intensivă, deținând în prezent funcția de președinte al Asociației Europene de Arsuri (European Burns Association - EBA), dr. Antonio Di Lonardo, director al Centrului de Arsuri din cadrul Azienda Ospedaliero-Universitaria Pisana (AOUP) din Pisa, unul dintre cei mai apreciați specialiști europeni în îngrijirea pacienților cu arsuri severe și în terapia intensivă dedicată acestora și Prof. Giulio Maggio chirurg plastician și reconstructiv, director al Centrului de Arsuri și Chirurgie Bioregenerativă din cadrul Spitalului Universitar Policlinico di Bari, specializat în tratamentul avansat al arsurilor grave și al ulcerelor cutanate.
Participarea la acest eveniment a contribuit la consolidarea relațiilor de cooperare dintre România și centrele europene de excelență în domeniul tratamentului arsurilor, deschizând noi oportunități de colaborare pentru creșterea capacității de răspuns și îmbunătățirea accesului la îngrijiri specializate pentru pacienții cu arsuri grave.