19/06/2026
📌 Procurorii DNA au luat măsura controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile față de următorii inculpați:
• Directorul executiv al DSVSA Arad, pentru săvârșirea a două infracțiuni de abuz în serviciu, cu obținerea pentru altul a unui folos necuvenit, dintre care una în formă continuată;
• Directorul executiv adjunct al DSVSA Arad, pentru săvârșirea infracțiunilor de complicitate la abuz în serviciu, cu obținerea pentru altul a unui folos necuvenit, în formă continuată, abuz în serviciu, cu obținerea pentru altul a unui folos necuvenit și luare de mită;
• Medic veterinar în cadrul DSVSA Arad, pentru săvârșirea infracțiunilor de complicitate la abuz în serviciu, cu obținerea pentru altul a unui folos necuvenit, în formă continuată, luare de mită în formă continuată și luare de mită.
📌 Procurorii DNA au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de următorii inculpați:
• Șef al Serviciului Laborator Sanitar Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor în cadrul DSVSA Arad, pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la abuz în serviciu, cu obținerea pentru altul a unui folos necuvenit;
• Reprezentant al unei societăți comerciale, pentru săvârșirea infracțiunii de dare de mită.
🔗Mai multe detalii în link-ul din primul comentariu.