27/05/2026
O delegație a ANCPI a participat la Conferința Regională la nivel înalt „De la proprietate la progres: transformarea digitală și integrarea în Uniunea Europeană a Balcanilor de Vest”, organizată de Consiliul Europei, în cooperare cu Agenția de Stat pentru Cadastru din Albania, în cadrul D-REX III, proiect comun al Uniunii Europene și al Consiliului Europei.
Evenimentul, la care au participat reprezentanții instituțiilor de cadastru și administrare a proprietății din Balcanii de Vest, s-a desfășurat în prezența prim-ministrului Albaniei, Edi Rama.
Discuțiile s-au concentrat pe reformele necesare pentru consolidarea securității juridice a proprietății, digitalizarea serviciilor cadastrale, utilizarea tehnologiilor inovatoare și alinierea la standardele europene.
În cadrul conferinței, directorul general al ANCPI, Laurențiu Blaga, a prezentat experiența României în procesul de transformare digitală a serviciilor de cadastru și carte funciară, precum și progresele realizate de ANCPI în dezvoltarea serviciilor electronice și modernizarea activității de cadastru și publicitate imobiliară.
”În ultimii ani, ANCPI a accelerat procesul de transformare digitală pentru consolidarea securității juridice, simplificarea accesului la servicii și creșterea transparenței administrative. Astăzi, majoritatea serviciilor de cadastru și publicitate imobiliară din România sunt digitalizate, contribuind la reducerea birocrației și la creșterea eficienței administrative.”, a subliniat directorul general al ANCPI.
Reprezentanții ANCPI au prezentat implementarea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF), o inițiativă majoră care sprijină dezvoltarea locală, investițiile și planificarea spațială. PNCCF este gestionat de ANCPI și finanțat din veniturile proprii, din fonduri europene și din bugetele primăriilor, având ca obiectiv înregistrarea, gratuit pentru cetățeni, a tuturor proprietăților imobiliare în sistemul integrat de cadastru și carte funciară.