INSP - Institutul Național de Sănătate Publică

INSP - Institutul Național de Sănătate Publică Povestea noastră începe în anul 1874, odată cu prima lege sanitară a epocii moderne din România, publicată în Monitorul Oficial nr. 131 din 16 iunie.

INSP îndeplinește rolul de for tehnic și metodologic Ministerului Sănătății privind controlul bolilor cronice și al bolilor transmisibile, intervențiile de promovare a sănătății și de educație pentru sănătate. Unul dintre cele cinci capitole ale acesteia fiind igiena publică.

Învâțământul românesc de igienă a fost inaugurat oficial în anul 1861, prin înființarea unei catedre independente de igien

ă în cadrul Școlii Naționale de Medicină și Farmacie din București. Astfel, la inițiativa Dr. Carol Davila, i-a fost încredințată această catedră doctorului Iacob Felix, care a deținut mai multe funcții în administrația sanitară a statului. Acesta a scris și primul volum din "Tratatul de igienă publică și poliție sanitară".

În anul 1903, Asociația Generală a Medicilor din România a întocmit și publicat anteproiectul unei legi sanitare motivând că ”prima din datoriile statului este garantarea sănătății publice, aceasta fiind temelia prosperității populațiunii”. Astfel, în Monitorul Oficial al anului 1910 este publicată a doua lege sanitară din România. Legea Sanitară creează Direcțiunea Generală a Serviciului Sanitar și înființează Inspectoratele Regionale Sanitare și Casa Sănătății Publice Rurale. Tot atunci s-au înființat și laboratoarele de igienă ”înzestrate cu toate cele trebuitoare, având ca scop a săvârși cercetările de laborator reclamate pentru diagnosticul științific și profilaxia bolilor contagioase și controlul sanitar al alimentelor și băuturilor. Aceste laboratoare vor mai servi ca centre de cultură și de cercetare pentru medici. Se vor înființa treptat șapte laboratoare ale statului: două laboratoare centrale în București și Iași și cinci regionale în orașele Craiova, Pitești, Constanța, Galați și Bacău”. La numai patru ani de la inființarea Organizației de Igienă a Societății Națiunilor Unite de la Geneva (1923), în anul 1927 se înființează la București, cu sprijinul Fundației Rockfeller, prin decret Regal, Institutul de Igienă și Sănătate Publică din București.

În baza Prevederilor Legii Sanitare şi de Ocrotire promulgate la 4 iulie 1930 se înfiinţează, prin Înalt Decret Regal, în vechea cetate a istoriei şi culturii naţionale, oraşul Iaşi, Institutul de Igienă şi Sănătate Publică. Actul de inființare al Institutului de Igienă și Sănătate Publică Timișoara a fost semnat prin Decret Regal în 10 august 1946.

Învăţământul medical se va dezvolta şi la Cluj prin Catedra de igienă condusă de doctorul Iuliu Moldovan.

În 14 iulie 1930 este publicată, în Monitorul Oficial, Legea Sanitară și de Ocrotire nr. 236. Articolul 26 al acesteia menționa ”Institutele de igienă și sănătate publică, sunt centrele de îndrumare tehnică a serviciilor și instituțiilor sanitare și de ocrotire din cuprinsul circumscripției lor; ele sunt la dispoziția tuturor serviciilor și instituțiunilor numite, indiferent de autoritatea sau departamentul de care aceste servicii și instituții depind. Institutele de igienă și sănătate publică sunt persoane juridice”.

În anul 2009, prin Legea 329 și prin Hotărârea de Guvern nr. 1414, privind reorganizarea unor autorități și instituții publice, raționalizarea cheltuielilor publice, susținerea mediului de afaceri și respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană și Fondul Monetar Internațional, s-a înființat Institutul Național de Sănătate Publică, instituție publică cu personalitate juridică, aflată în subordinea Ministerului Sănătății.

Și iată-ne astăzi, ducând mai departe scopul de la care s-a plecat, acela de a ocroti sănătatea publică și ne place să credem că, de cele mai multe ori, ni-l îndeplinim cu succes. Anul 2020, deși dificil pentru sistemul de sănătate din cauza pandemiei de Covid-19, ne-a adus recunoașterea eforturilor depuse prin acordarea distincției Ordinul Meritul Sanitar în Grad de Cavaler, de către Președintele României domnul Klaus Iohannis.

Testul Babeș- Papanicolaou nu cauzează cancer. Salvează vieți!În ultima perioadă, pe rețelele sociale circulă afirmații ...
18/06/2026

Testul Babeș- Papanicolaou nu cauzează cancer. Salvează vieți!

În ultima perioadă, pe rețelele sociale circulă afirmații false potrivit cărora testul Babeș-Papanicolaou ar provoca, prin recoltare, cancerul de col uterin. Aceste informații sunt complet neadevărate, nu au niciun temei științific și pun în pericol sănătatea femeilor.

🔬Testul Babeș Papanicolaou este o procedură simplă, sigură și nedureroasă, prin care se recoltează celule de la nivelul colului uterin pentru a fi examinate la microscop. Scopul testului este identificarea modificărilor celulare precanceroase, înainte ca acestea să evolueze spre cancer. Recoltarea presupune o atingere superficială a celulelor de la suprafața colului și nu provoacă leziuni, nu declanșează și nu favorizează apariția cancerului.

Cancerul de col uterin este determinat în aproape toate cazurile de infecția persistentă cu anumite tipuri de virus HPV (papilomavirus uman). Tocmai de aceea, depistarea precoce prin screening este esențială, leziunile descoperite la timp pot fi tratate complet, înainte de a deveni cancer.

📊Dovezile științifice sunt consistente și neechivoce. Programele organizate de screening au redus semnificativ atât incidența, cât și mortalitatea prin cancer de col uterin în țările care le-au implementat. Cancerul de col uterin este, în prezent, una dintre formele de cancer care pot fi prevenite aproape în totalitate, prin vaccinarea anti-HPV și screening regulat.

INSP - Institutul Național de Sănătate Publică recomandă ferm:

✅Informați-vă exclusiv din surse oficiale și de la personalul medical calificat;
🚫 Nu distribuiți și nu credeți mesajele alarmiste care descurajează testarea;
👩‍⚕️Participați la programele de screening pentru cancerul de col uterin și discutați cu medicul de familie sau cu medicul ginecolog despre intervalul potrivit pentru dumneavoastră.
⚠️Dezinformarea costă vieți. Renunțarea la testare, ca urmare a unor mituri fără fundament, înseamnă pierderea șansei de a depista la timp o boală care, descoperită precoce, este vindecabilă.
Testul Babeș- Papanicolaou rămâne un instrument sigur și vital în prevenirea cancerului de col uterin.

16/06/2026
Specialiștii INSP - Institutul Național de Sănătate Publică au avut o contribuție importantă în cadrul evenimentului „Fi...
16/06/2026

Specialiștii INSP - Institutul Național de Sănătate Publică au avut o contribuție importantă în cadrul evenimentului „Fighting Cancer 360 – Platformă de dialog pentru politici oncologice eficiente”, un forum de dezbatere dedicat consolidării politicilor publice în domeniul oncologiei și îmbunătățirii parcursului pacientului oncologic în România.

În cadrul sesiunii de deschidere, Dr. Simona Pârvu, Director General al Institutului Național de Sănătate Publică, a prezentat perspectiva INSP asupra stadiului actual al implementării Planului Național de Combatere a Cancerului și asupra direcțiilor prioritare de dezvoltare a sistemului de prevenție, depistare precoce și control al cancerului.

Mesajul transmis a evidențiat necesitatea accelerării tranziției către programe de screening organizat, consolidarea registrelor și a sistemelor de monitorizare, reducerea inegalităților de acces la servicii și dezvoltarea unor politici sustenabile, bazate pe dovezi și date de sănătate publică.

Dr. Simona Pârvu a subliniat contribuția esențială a INSP în dezvoltarea metodologiilor de asigurare a calității, extinderea programelor de screening, elaborarea indicatorilor de monitorizare și dezvoltarea Registrului Național de Cancer, precum și rolul activ al instituției în proiectele naționale și europene dedicate controlului cancerului.

Totodată, Dr. Carmen Ungurean, expert al INSP în domeniul prevenirii și controlului cancerului, a moderat panelul „Prevenție și screening – de la strategie la implementare reală”, facilitând dialogul dintre specialiști și factorii de decizie cu privire la transformarea strategiilor și recomandărilor în măsuri concrete care să ajungă la populație și să contribuie la reducerea poverii cancerului în România.

Participarea și implicarea activă a specialiștilor INSP în cadrul acestui eveniment reconfirmă rolul instituției ca partener tehnic și științific în dezvoltarea și implementarea politicilor de sănătate publică destinate prevenirii și controlului cancerului, în beneficiul populației și în acord cu obiectivele europene din domeniu.

16/06/2026
🩸 14 Iunie – Ziua Mondială a Donatorului de SângeAstăzi celebrăm generozitatea și solidaritatea tuturor celor care aleg ...
14/06/2026

🩸 14 Iunie – Ziua Mondială a Donatorului de Sânge

Astăzi celebrăm generozitatea și solidaritatea tuturor celor care aleg să doneze sânge și să ofere o nouă șansă la viață persoanelor aflate în nevoie.
Fiecare donare contribuie la asigurarea rezervelor de sânge necesare pentru intervenții chirurgicale, tratamente oncologice, urgențe medicale etc.
Cu prilejul Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge, INSP - Institutul Național de Sănătate Publică transmite mulțumiri tuturor donatorilor pentru gestul lor altruist și responsabil.
🔴 Donarea de sânge este un act simplu, sigur și esențial pentru sănătatea comunității.
Îi încurajăm pe toți cei eligibili să se informeze și să se alăture acestei cauze care salvează vieți în fiecare zi.

Reprezentanții INSP - Institutul Național de Sănătate Publică au participat la evenimentul de donare de sânge organizat ...
11/06/2026

Reprezentanții INSP - Institutul Național de Sănătate Publică au participat la evenimentul de donare de sânge organizat de Crucea Roșie Română, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină București, susținând astfel o inițiativă esențială pentru salvarea de vieți.

INSP a fost reprezentat de doamna Dr. Simona Pârvu, Director General, și de doamna Dr. Lavinia Rusu, Director al Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT), care au răspuns acestei invitații și s-au alăturat campaniei de conștientizare privind importanța donării de sânge.

Prin participarea lor, au transmis un mesaj puternic de solidaritate, responsabilitate și implicare civică, încurajând totodată donarea voluntară de sânge, un gest simplu care poate salva numeroase vieți.

Mulțumim Crucea Rosie Romana pentru eforturile continue de promovare a donării de sânge.

Iunie fără alcool! Fii model pentru copilul tău!Părinții au un rol esențial în prevenirea consumului de alcool în rândul...
11/06/2026

Iunie fără alcool! Fii model pentru copilul tău!

Părinții au un rol esențial în prevenirea consumului de alcool în rândul copiilor și adolescenților. Ei reprezintă primul și cel mai important model, iar atitudinea față de alcool, modul în care discută despre acest subiect și propriul comportament influențează semnificativ alegerile viitoare ale celor mici.

În cadrul Campaniei Naționale de Prevenție a Consumului de Alcool, îi încurajăm pe părinți să promoveze un model echilibrat și responsabil, să stabilească reguli clare privind consumul de alcool, să le explice într-un mod adecvat vârstei și să le aplice consecvent.

Prin declararea lunii iunie drept „Luna Națională a Conștientizării Consumului de Alcool”, ne propunem să consolidăm eforturile de informare și prevenție, să încurajăm dialogul deschis în familie și în comunitate și să contribuim la reducerea impactului negativ al consumului de alcool asupra sănătății.

Având în vedere că nu există un nivel de consum de alcool considerat sigur pentru sănătate, recomandarea este evitarea acestuia, indiferent de vârstă.

https://insp.gov.ro/2026/05/27/mai-iunie-2026-campania-nationala-de-preventie-a-consumului-de-alcool-fii-tu-insuti-fara-filtre-fara-alcool/

Astăzi, Institutul Național de Sănătate Publică a avut bucuria de a se alătura unui moment cu adevărat special pentru me...
10/06/2026

Astăzi, Institutul Național de Sănătate Publică a avut bucuria de a se alătura unui moment cu adevărat special pentru medicina românească – marcarea a trei repere importante din istoria Spitalului Clinic de Boli Infecțioase și Tropicale „Dr. Victor Babeș”:
➡70 de ani de la înființarea spitalului;
➡50 de ani de la înființarea Clinicii Universitare a Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila”;
➡30 de ani de la înființarea primei secții dedicate îngrijirii copiilor infectați cu HIV din România.
Aceste aniversări reprezintă mai mult decât simple borne cronologice. Ele reflectă o istorie construită prin profesionalism, dedicare și responsabilitate, o istorie în care Spitalul „Dr. Victor Babeș” a avut un rol esențial în dezvoltarea specialității de boli infecțioase, în formarea generațiilor de medici și în protejarea sănătății populației.
Ne bucurăm să menționăm că, în cadrul evenimentului, doamna dr. Simona Pârvu, director general al INSP a fost distinsă cu o diplomă de apreciere, acordată în semn de recunoștință pentru colaborarea profesională deosebită cu Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Tropicale „Dr. Victor Babeș”.
Transmit încă o dată, aprecierea noastră pentru colaborarea constantă și pentru contribuția deosebită pe care Spitalul „Dr. Victor Babeș” a avut-o și continuă să o aibă în domeniul prevenirii, supravegherii și controlului bolilor transmisibile. Parteneriatul dintre sănătatea publică și medicina clinică reprezintă una dintre condițiile esențiale pentru consolidarea capacității de răspuns a sistemului sanitar.

08/06/2026
🤝 La invitația ANSP - Agenția Națională pentru Sănătate Publică și a Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nico...
05/06/2026

🤝 La invitația ANSP - Agenția Națională pentru Sănătate Publică și a Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” din Republica Moldova, INSP - Institutul Național de Sănătate Publică, reprezentat de doamna director general Simona Pârvu și de domnul Adrian Pană, director al Centrului Național de Statistică în Sănătate Publică (CNSSP-INSP), a participat, în perioada 3–5 iunie 2026, la cea de-a IV-a Conferință Internațională privind Bolile Netransmisibile, desfășurată la Chișinău, Republica Moldova.”

🌍 Conferința a reunit aproximativ 150 de experți, cercetători, profesioniști din domeniul sănătății și factori de decizie din Republica Moldova, România, Elveția, Italia, Serbia, Ungaria, Armenia, Georgia, Ucraina, Statele Unite ale Americii și alte țări, oferind o platformă importantă pentru schimbul de cunoștințe, experiențe și bune practici în domeniul prevenirii bolilor netransmisibile și promovării sănătății.

🎯 Pe parcursul celor trei zile, participanții au abordat teme de actualitate privind prevenirea și controlul bolilor netransmisibile, reducerea factorilor de risc, promovarea sănătății și consolidarea colaborării intersectoriale.

🎤 Specialiștii INSP au participat în calitate speakeri la dezbateri și sesiuni științifice alături de experți internaționali, contribuind la schimbul de experiență și la identificarea unor soluții bazate pe dovezi pentru îmbunătățirea stării de sănătate a populației.

🤝 Am avut onoarea de a o avea alături, în cadrul unuia dintre paneluri, pe doamna Angela Paraschiv - secretar de stat din cadrul Ministerului Sanatatii din Moldova, unde au fost dezbătute teme precum pilonii unei guvernanțe intersectoriale eficiente a bolilor netransmisibile, bariere sistemice și lecții transferabile, de la proiecte fragmentate la colaborare comunitara durabilă, priorități pentru 2030.

Participarea la astfel de evenimente internaționale contribuie la consolidarea cooperării profesionale și la valorificarea celor mai recente dovezi științifice și bune practici în domeniul sănătății publice.

Cu acest prilej, Institutul Național de Sănătate Publică își reafirmă sprijinul pentru colegii din cadrul ANSP în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană, prin consolidarea colaborării instituționale, schimbul de expertiză și susținerea alinierii la standardele și practicile europene în domeniul sănătății publice.

Address

Bucharest
050463

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when INSP - Institutul Național de Sănătate Publică posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share