25/11/2020
Ne trebuie un premier anticriză care să rezolve problema economică a țării. Altfel, la anul, nu știm pe unde scoatem cămașa…
https://www.facebook.com/ProRomaniaOficial/posts/4152764978072206
Florin Cîțu e un scamator al banilor, demn de un valutist din anii ’90: zice că umple țara de euro, însă după 6 decembrie constați nu doar că nu-i ai, dar ești și dator. Vândut!
În 2015, la finalul guvernării Ponta, deficitul țării era de doar 1 miliard de euro. În 2020, liberalii au bătut toate recordurile, cu un deficit de 20 miliarde! Adică, au împrumutat atât de mult, încât vom plăti doar la dobânzi 1 miliard de euro în plus, an de an.
Ce înseamnă asta pentru români, căci doar ei plătesc, nu Orban?
Fiecare român va scoate, din propriul buzunar, 5300 lei pentru a susține acest deficit în 2021.
Mai mult, guvernul liberal, în loc să aloce fonduri pentru dublarea alocațiilor, mai adaugă 1,2 miliarde lei în Fondul de rezervă al prim-ministrului, în plină campanie electorală.
Adică, banii copiilor au existat și există, doar că guvernul PNL i-a luat și i-a pus în pixul premierului, pentru a fi folosiți într-un mod discreționar.
Avem 3 crize în acest moment: economică, medicală și de educație.
Dacă nu o rezolvăm pe prima, nu le rezolvăm nici pe celelalte și nu vom ieși la liman în 2021.
Țara are nevoie în aceste momente dificile de viziune și fermitate pentru a-i ajuta pe români.
🇷🇴Alege un premier anti-criză!