Garda de Mediu Botoșani

Garda de Mediu Botoșani Pagina oficiala a Garzii de Mediu Botosani

21/06/2026

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani a anunțat la ora 18.55 că în cadrul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni se manifestă un incendiu pe corpul depozitului.

Incendiu s-a manifestat pe un sector deschis, neacoperit cu pământ, pe care s-au realizat activități de compactare și taluzare.

La ora 19.25 incediu a fost lichidat.
Echipa de permanență din cadrul Garda de Mediu Botoșani a fost pe amplasament pentru constatările primare.

Menționăm că pe 10.06.2026, ca urmare a controlului dispus în echipă mixtă cu ISU Botoșani, în baza Planul de Control Comun între Garda Națională de Mediu (GNM) și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) s-a încheiat o notă de constatare pentru amplasamentul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni, prin care s-au trasat în sarcina operatorului economic un numar de 12 măsuri cu termen de remediere pentru neconformitățile constatate și s-au aplicat 2 sancțiuni în valoare de 80.000 lei.

Vulnerabilități:
-risc de incendiu: nepunerea în funcțiune a instalației de ardere a gazului de depozit, neacoperire cu pământ a unui suprafețe de peste 2500 mp.
-creșterea cantităților de deșeuri menajere depozitate, prin declasare deșeuri și acceptare de deseuri reciclabile în amestec cu deșeuri menajere.

Operatorul economic a refuzat însușirea măsurilor stabilite, drept pentru care, conform procedurii s-a înaintat atât Nota de Constatare cât și Procesul Verbal de Constatare și Sanctionare a Contravențiilor la sediul social, cu confirmare de primire.

Continuăm acțiunile de inspecție și control desfășurate în cadrul controlului tematic la operatorii economici care desfă...
17/06/2026

Continuăm acțiunile de inspecție și control desfășurate în cadrul controlului tematic la operatorii economici care desfășoară activități de extracție a pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și ardeziei, extracția minereurilor, precum și extracția pietrișului, nisipului, argilei și caolinului, inclusiv în scopul amenajării iazurilor piscicole.

Acțiunile sunt realizate și în baza Protocolului de colaborare încheiat între Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon și Garda Națională de Mediu.

În urma verificărilor, a fost identificat un operator economic care desfășura activități de extragere a nisipului și pietrișului fără a deține autorizație de mediu, autorizație de gospodărire a apelor și permis de exploatare.

Pe o suprafață de aproximativ 2.000 mp au fost exploatate agregate minerale până la interceptarea nivelului freatic, ceea ce a dus la formarea unei acumulări de apă de dimensiuni considerabile. Totodată, pe o altă suprafață, de aproximativ 1.500–2.000 mp, aflată în lateralul amplasamentului, au fost realizate excavații până la adâncimi cuprinse între 2 metri și 4,5–5 metri. În două zone, pânza freatică a ieșit la suprafață.

În timpul controlului, a fost informată și solicitată prezența organelor de cercetare penală din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, întrucât desfășurarea activității de extracție a pietrișului și nisipului — cod CAEN 0812 Rev. 2, respectiv cod CAEN 1421 Rev. 1 — fără permis de exploatare emis de Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon constituie infracțiune.

De asemenea, pe un amplasament limitrof, comisarii au constatat desființarea unui drum de exploatare situat pe malul stâng al râului Siret, fără ca operatorul economic să fi solicitat și obținut act de reglementare din partea Direcției Județene de Mediu.

Pentru neconformitățile constatate, vor fi aplicate trei sancțiuni contravenționale, în cuantum total de 200.000 de lei.

Totodată, prin actul de control a fost interzisă desfășurarea activității de exploatare a agregatelor minerale, începând cu data de 17 iunie 2026.

16/06/2026

Echipa de permanență din cadrul Garda de Mediu Botoșani a fost informată prin intermediul serviciului telefonic de urgenţă 112 de producerea unui incident de mediu, in cătun Stănești, sat Zlătunoaia, com Lunca, jud. Botoșani, constând în răsturnarea unei instalații de erbicidat în cursul de apă Cozancea (afluent râu Sitna).
S-au deversat cca 300 litri soluție pentru erbicidare culturii de floarea soarelu, obținută prin diluare Zetrola 1 l la 300 l apa.

La locul incidentului sunt reprezentanții ai Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani,@ Inspectoratul de Poliție Județean Botoșani, SGA Botoșani, Direcția Județeană de Mediu Botoșani și ai Comuna Lunca-Județul Botoșani.
Se intervine pentru bararea cursului de apa nepermanent Cozancea, vidanjare și aplicarea pe terenurile agricole ale operatorului economic a apelor vidanjate.

Primăria va informa cetățenii pentru a nu adăpa animalele in zona afectată.
S-au prelevat probe de apă din zonă afectată și in aval de barajului temporar executat pentru limitarea undei de apă contaminata.

Cursul de apă va fi monitorizat de reprezentanții Sistemul de Gospodărire a Apelor Botoșani.
⛔️🚱⛔️Până la stabilizarea indicatorilor de calitate ai cursul de apă se interzice adaptarea animalelor in zonă⛔️.🚱⛔️

12/06/2026

În perioada 02.06-12.06.2026, conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor prioritare de guvernanță privind gestionarea deșeurilor municipale (conform PNGD) și a stării de salubrizare a localităților s-au efectuat 16 acțiuni de inspecție și control pe raza unităților administrativ teritoriale: Dângeni, Dobârceni, Trușești, Gorbănești, Albești, Durrnești, Botoșani, Prăjeni, Hlipiceni, Lunca, Todireni, Călărași, Răuseni, Santa Mare, Românești, Ștefănești.

Pentru neconformitățile constatate s-au stabilit măsuri cu termen în vederea remedierii acestora și s-au aplicat 23 sancțiuni contravenționale, din care 21 amenzi în valoare totală de 975.000 lei.
Au fost aplicate:
-16 sancțiuni pentru neatingerea în anul 2025 a unui nivel minim de pregătire pentru reutilizare şi reciclarea deşeurilor municipale de 55% din masă totală generată, minim pentru deşeurile de hârtie, metal, plastic şi sticlă provenind din deşeurile menajere sau, după caz, din alte surse, în măsura în care aceste fluxuri de deşeuri sunt similare deşeurilor care provin din gospodării;
-3 sancțiunii pentru eliminarea, deţinerea, păstrarea deşeurilor în afara spaţiilor autorizate.
-4 sancțiuni pentru neasigurea spaţiilor necesare pentru colectarea separată a deşeurilor periculoase provenite de la populaţie;

Gestionarea eficientă a deşeurilor, promovarea prevenirii şi reducerii generării de
deşeuri reprezintă domenii-ţintă, iar neadoptarea măsurilor stabilite prin
OUG 92/2021 poate conduce la lezarea interesului public, a sănătăţii umane, precum şi a intereselor şi obiectivelor politicii de mediu privind conservarea, protecţia şi îmbunătăţirea calităţii mediului.

În perioada 01.05.2026-31.05.2026 Comisariatul Județean Botoșani al Gărzii Naţionale de Mediu a efectuat un număr total ...
12/06/2026

În perioada 01.05.2026-31.05.2026 Comisariatul Județean Botoșani al Gărzii Naţionale de Mediu a efectuat un număr total de 75 acțiuni de inspecţie și control, conform planului anual de inspecții: 31 de inspecţiile fiind neplanificate și 44 inspecții planificate (1 inspecțiepe un amplasament care deține autorizație integrată de mediu și 43 inspecții conform tematicilor planificate).

Au fost efectuate acțiuni de inspecție și control neplanificate, astfel:
-13 controale în urma sesizărilor,
-1 control pentru identificarea de obiective noi;
-17 controle cu alte autorități.

Urmare a acestor inspecții, pentru neconformitățile constatate, au fost aplicate 67 de amenzi contravenționale în valoare totală de 3.235.000 lei (23 amenzi au fost încasate, 44 amenzi sunt în termen legal de achitare).
A fost înaintă către autoritatea de reglementare o propunere de notificare în vederea suspendării autorizației de mediu.

S-au înregistrat 46 sesizari din care 34 au fost soluționate, iar 12 sunt termenul legal de soluționare.
Menționăm că activitatea comisariatului se desfășoară cu 4 comisari.

05/06/2026

Și pe 5 iunie, Ziua Mondială a Mediului comisarii din cadrul Garda de Mediu Botoșani au desfășurat acțiuni de inspecție și control în interesul şi în scopul protecţiei mediului, exclusiv pe baza şi în aplicarea prevederilor legale în domeniu, cu respectarea principiilor prevenţiei, imparţialităţii, nediscriminării, proporţionalităţii şi gradualităţii.
Mulțumim tuturor celor care înțeleg dezideratul și devotamentul comisarilor de mediu.
Garda Naţională de Mediu îndeplineşte un rol activ pentru asigurarea securităţii mediului prin acţiuni de prevenire a riscurilor şi limitarea ameninţărilor de ordin ecologic, respectiv poluarea resurselor de apă, a aerului, diminuarea fertilităţii solului, poluarea transfrontalieră şi altele.

În perioada 18.05-29.05.2026, conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor prior...
30/05/2026

În perioada 18.05-29.05.2026, conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor prioritare de guvernanță privind gestionarea deșeurilor municipale (conform PNGD) și a stării de salubrizare a localităților s-au efectuat 18 acțiuni de inspecție și control pe raza unităților administrativ teritoriale: Mihăileni, Dersca, Lozna, Cândești, Șendriceni, Văculești, Vârfu Câmpului, Brăiești, Manoleasa, Dimăcheni, Corlăteni, Roma, Nicșeni, Leorda, Bucecea, Răchiți, Unțeni, Ungureni.

Pentru neconformitățile constatate s-au stabilit măsuri cu termen în vederea remedierii acestora și s-au aplicat 27 sancțiuni contravenționale, din care 26 amenzi în valoare totală de 1.225.000 lei și 1 avertisment.
Au fost aplicate:
-18 sancțiuni pentru neatingerea în anul 2025 a unui nivel minim de pregătire pentru reutilizare şi reciclarea deşeurilor municipale de 55% din masă totală generată, minim pentru deşeurile de hârtie, metal, plastic şi sticlă provenind din deşeurile menajere sau, după caz, din alte surse, în măsura în care aceste fluxuri de deşeuri sunt similare deşeurilor care provin din gospodării;
-3 sancțiunii pentru eliminarea, deţinerea, păstrarea deşeurilor în afara spaţiilor autorizate.
-4 sancțiuni pentru neasigurea spaţiilor necesare pentru colectarea separată a deşeurilor periculoase provenite de la populaţie;
-2 sancțiuni pentru nerespectarea obligației autorității publice locale de a apoba Hotărâri de Consiliu Local privind măsurile necesare pentru interzicerea abandonării, aruncării necontrolate a deşeurilor sau gestionării neconforme cu ierarhia deşeurilor.

Gestionarea eficientă a deşeurilor, promovarea prevenirii şi reducerii generării de deşeuri reprezintă domenii-ţintă, iar neadoptarea măsurilor stabilite prin OUG 92/2021 poate conduce la lezarea interesului public, a sănătăţii umane, precum şi a intereselor şi obiectivelor politicii de mediu privind conservarea, protecţia şi îmbunătăţirea calităţii mediului.

ACŢIUNE COMUNĂ A GĂRZII NAŢIONALE DE MEDIU ŞI REGISTRULUI AUTO ROMAN, ÎN JUDEŢELE BOTOȘANI ȘI SUCEAVA: PESTE 580.000 LEI...
27/05/2026

ACŢIUNE COMUNĂ A GĂRZII NAŢIONALE DE MEDIU ŞI REGISTRULUI AUTO ROMAN, ÎN JUDEŢELE BOTOȘANI ȘI SUCEAVA: PESTE 580.000 LEI AMENZI ŞI 5 SUSPENDĂRI DE ACTIVITATE

Continuă acțiunile de inspecție și control, desfășurate în baza protocolului încheiat între Garda Naţională de Mediu şi Registrul Auto Român, la firmele specializate în colectarea și tratarea vehiculelor scoase din uz!
În perioada 19-21 mai 2026, comisari ai Gărzii Naționale de Mediu de la Comisariatul General, Comisariatul Judeţean Botoșani şi Comisariatul Judeţean Suceava, în colaborare cu reprezentanți ai Registrului Auto Român (RAR), au desfășurat o amplă acțiune de inspecție și control în județele Botoșani și Suceava care a vizat verificarea modului în care operatorii economici care desfășoară activități de colectarea și tratarea vehiculelor scoase din uz respectă legislația privind protecția mediului.

În timpul celor 21 de controale efectuate, au fost identificate mai multe neconformități:
- funcționarea unităților fără acte de reglementare din punct de vedere al protecției mediului;
- gestionarea inadecvată a deșeurilor rezultate în urma activităților de colectarea și tratarea vehiculelor scoase din uz;
- dezmembrarea ilegală a vehiculelor scoase din uz, fără respectarea prevederilor legale, respectiv nepredarea către operatori autorizați a autovehiculelor radiate din circulație.

Aceste nereguli au condus la suspendarea activității pentru 5 operatori economici și la 19 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 589.000 lei.

Au fost dispuse măsuri obligatorii pentru intrarea în legalitate și conformarea cu legislația de mediu – precum obținerea actelor de reglementare, predarea deșeurilor către firme autorizate, organizarea spațiilor de colectare pe categorii de deșeuri etc.

Controalele repetate ale Gărzii Naţionale de Mediu vin ca o consecinţă firească a unei tendințe îngrijorătoare de nerespectare a legislației de mediu în domeniul dezmembrărilor auto. Multe dintre unități funcționează fără autorizațiile necesare și fără un sistem minim de gestionare a deșeurilor periculoase, cu impact direct asupra sănătății publice și mediului înconjurător.

GNM subliniază că scopul principal al acestor acțiuni nu este doar sancționarea, ci și creșterea gradului de conștientizare și responsabilizare a operatorilor economici cu privire la obligațiile ce le revin.

Este esențial ca toți agenții economici din acest domeniu să înțeleagă că gestionarea corectă a deșeurilor și respectarea legislației de mediu nu sunt opționale, ci reprezintă condiții obligatorii pentru desfășurarea activităților.

Un adolescent cu mult suflet a găsit această barză rănită în localitatea Vicoleni, comuna Ungureni. A văzut că pasărea e...
24/05/2026

Un adolescent cu mult suflet a găsit această barză rănită în localitatea Vicoleni, comuna Ungureni. A văzut că pasărea era într-o stare gravă și nu a rămas nepăsător. Cu ajutorul Gărzii de Mediu Botoșani, barza a fost preluată și a ajuns în grija medicilor de la Trio.vet, unde acum se fac toate eforturile pentru a-i salva viața.

Din păcate, rănile sunt foarte severe. Piciorul stâng va trebui amputat, iar pentru aripa stângă încă se încearcă recuperarea. În plus, barza suferă și de miază, o infecție provocată de larve depuse pe răni.

Șansele ca ea să se mai întoarcă în natură sunt foarte mici. Și poate cel mai trist este că undeva, într-un cuib, perechea ei o așteaptă.

Dar chiar și așa, pasărea luptă, iar oamenii ne arată că încă există empatie, grijă și respect pentru viață.

Respect pentru toți cei care nu trec nepăsători pe lângă suferință. Iar berzei îi dorim vindecare și multă putere, poate astăzi a întâlnit a doua șansă la viață.

Din păcate avem o intervenție, până ridicam exemplarul vă lăsăm pe voi să ghiciți ce specie protejată este.Vom ajunge la...
24/05/2026

Din păcate avem o intervenție, până ridicam exemplarul vă lăsăm pe voi să ghiciți ce specie protejată este.
Vom ajunge la locația indicată in cca 30 de minute.

Address

Strada Vanatorilor Nr. 2
Botosani
710029

Opening Hours

Monday 09:00 - 16:30
Tuesday 08:00 - 16:30
Wednesday 08:00 - 16:30
Thursday 08:00 - 16:30
Friday 08:00 - 14:30

Telephone

+40231584138

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Garda de Mediu Botoșani posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Garda de Mediu Botoșani:

Share