22/11/2019
Organizația județeană Bistrița-Năsăud este de acord cu punctul de vedere menționat de Fridays for Future România şi sancționează derapajul colegilor de partid care au făcut demersurile la nivel central.
🔊🔊🔊 POZIȚIA NOASTRĂ CU PRIVIRE LA PARTIDELE POLITICE 🔊🔊🔊
📞 Am fost sunați de Partidul Verde pentru a ne cere să colaborăm. Le-am transmis că nu ne afiliem politic și că preferăm să participe la marșul nostru ca cetățeni dispuși să lupte pentru viitorul nostru, al tuturor. Ni s-a spus că vor veni cu membrii de partid purtând însemnele partidului.
😠 Am răspuns că nu dorim să colaborăm sub această formă, apoi am fost anunțați că ei au trimis deja notificare pentru un protest în paralel cu cel organizat de Fridays for Future România, la Ministerul Mediului - România. Am explicat implicațiile legale, și că în felul acesta nu vor fi autorizate nici una dintre cele două manifestații, iar când am menționat legea 60/1991 și 61/1991, reprezentanta noastră a fost întrebată ce vârstă are. Ni s-a părut amuzant!
😌 Nu este primul caz în care suntem contactați de partide politice. Indiferent de motivele acestora, poziția noastră este aceeași: este mișcarea elevilor și a studenților, care în fiecare vineri protestează pentru viitorul lor.
🙌 Suntem deschiși la dialog, știm că este important să fim la masa de discuții și ne dorim asta, însă considerăm că este o diferență între a discuta cu autoritățile abilitate (indiferent din componența cărui partid fac parte) și a accepta ca membrii unor partide politice să participe la manifestările noastre purtând însemne de partid.
🌍 Ca o ultimă lămurire, nu suntem și nu vom fi vreodată afiliați politic, niciunul dintre membrii mișcării Fridays For Future România nu este plătit, mișcarea este independentă și fără identitate juridică, nu servim interesele niciunei agende ascunse, cm am fost acuzați, iar faptul că ONG-urile de mediu ne susțin și ies cu noi în stradă arată doar cât de importantă este această luptă.
🗺️ Pe cerem într-un glas, la nivel mondial, declararea stării de urgență climatică. Ne vedem în Piața Universității, la statui, iar la 16:00 plecăm în marș către Ministerul Mediului.