12/08/2022
La noapte e ploaie de stele. Să plouă cu stele, cu oale și blide, și tot ce ne mai trebuie la Vermeș, ca să ne asigurăm că voluntarii Ambulanța pentru monumente Bistrița - Năsăud care o să salveze biserica fortificată să poată să mănânce bine și să doarmă bine.
Cu corpul odihnit și burta plină, o să poată pune și ei o dorință acolo sus pentru voi - în septembrie, când o să pună țiglele cu numele voastre. Bine e doar sus pe un acoperiș, nu chiar sus de tot. Dar e un acoperiș al dracului de înalt, e mai sus decât ajungem mulți dintre noi vreodată.
Petrus Italus Trust - Alianta pentru patrimoniul bistritean s-a asigurat că fosta școală săsească - prin al cărei acoperiș ploua, fără apă curentă, toalete, cu camere compromise etc. - va putea fi folosită ca baza de voluntari.
Una alta ne mai lipsește totuși:
1. Mașină de cafea. Cuptor cu microunde.
2. Castroane, oale, tacâmuri, vase. Cam tot ce ține de bucătărie
3. Așternuturi, perne
4. Saltele, canapele
5. Mese, scaune
La cm suntem noi românii de strângători, sigur aveți și voi câte ceva în plus prin casă. Sau?