21/05/2024
Susțin scăderea tarifelor la apă, canal și la colectarea deșeurilor!
Din postura de președinte al Consiliului Județean Hunedoara mă voi implica direct pentru ca populația să poată plăti facturi mai mici la apă, canal și la salubritate. În ultimii an, tarifele au crescut foarte mult, iar acest lucru sufocă efectiv o mare parte a hunedorenilor.
Avem printre cele mai mici salarii la nivel național, avem printre cele mai scăzute niveluri de trai, dar, în contrapartidă, plătim printre cele mai mari tarife la apă, canal și pentru serviciul de salubritate.
Cei doi operatori de apă și canalizare - Apa Prod Deva și Apa Serv Valea Jiului - funcționează în directa subordine a Consiliului Județean Hunedoara, iar în activitatea de colectare a deșeurilor, administrația publică județeană are, de asemenea, un cuvânt greu de spus.
În ultimii ani, tarifele la apă și canalizare aproape s-au dublat, în timp ce prețurile pentru colectarea deșeurilor cu crescut cu peste 100%.
În anul 2016, operatorul de apă și apă uzată Apa Prod Deva percepea un tarif de 4,72 lei, inclusiv TVA, pentru apă și 3,10 lei inclusiv TVA la canalizare. Astăzi, la aceste servicii, abonații plătesc 8,63 de lei la apă și 5,60 lei la canalizare. Tarifele au crescut în această perioadă, de când conducerea Consiliului Județean Hunedoara este asigurată de echipa PSD Hunedoara, cu peste 80%. La fel se întâmplă și în cazul Apa Serv Valea Jiului SA. În anul 2016, oamenii plăteau 5,23 lei apă și 2,62 lei canalizare - epurare, inclusiv TVA, iar acum tarifele au crescut la 6,93 de lei pentru apă și 4,6 lei la canalizare, iar intenția anunțată vizează o nouă majorare a prețurilor
O situație similară se regăsește, din păcate, și în ceea ce privește activitatea de salubritate. De exemplu, pentru Zona 3 Centru. În 2016, serviciul era asigurat de Salubritate Deva, iar taxa era de 6,98 de lei. Astăzi, în ecuație se regăsește Supercom SA, iar oamenii achită o taxă de 14,36 de lei, ceea ce înseamnă o creștere de aproape 106%.
Există soluții certe, soluții legale pentru ca populația să nu mai fie împovărată de plata acestor facturi. Important este să existe decizia, să existe dorința materializării acestor lucruri. Împreună cu echipa liberală de consilieri județeni, susțin scăderea prețului la apă, canal și a tarifului pentru colectarea gunoiului, prin diminuarea redevenței la concesiunea serviciului public. Este important să ne gândim la oameni, să ne centrăm activitatea pe necesitățile acestora, să le oferim prin toate mijloacele pe care le avem la îndemână șansa unui trai decent!
🌐 Regăsiți aici mai multe inițiative din programul politic pe care îl propun: www.mariancalinpetru.ro