03/04/2026
🤝Datorită parteneriatului existent între noi și Centru de Zi pentru Persoane Vârstnice "Sf. Ierarh Iosif cel Milostiv", cu binecuvântarea IPS Teofan și implicarea Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului 2 Iași Arhiepiscopia Iașilor, am fost găzduiți ieri de Muzeul Mitropolitan Iași, în cadrul Concertului intergenerațional de pricesne ”𝑮𝒍𝒂𝒔𝒖𝒓𝒊 𝒑𝒆𝒏𝒕𝒓𝒖 𝑯𝒓𝒊𝒔𝒕𝒐𝒔”. Evenimentul reflectă o frumoasă colaborare interinstituțională, susținută și binecuvântată de Părintele Protopop Marius-Daniel Profir, în calitate de reprezentant legal al celor două servicii implicate, care sprijină constant activitățile sociale și culturale dedicate comunității. Impecabila organizare a evenimentului s-a datorat coordonării asistentului social și coordonator al Centrului de Zi pentru Persoane Vârstnice "Sf. Ierarh Iosif cel Milostiv" - doamna preoteasă Ionela Brînză-Abunei . Atmosfera creată a generat frumoase trăiri în această perioadă cu o încărcătură spirituală specială - în care tristețea Patimilor Mântuitorului se împletește cu bucuria Învierii Sale - rămânând cu toții cu gândul întăritor că, după fiecare Golgotă, există o Înviere!
🎼 Cu convingerea că și corul nostru - 𝐌𝐮𝐬̦𝐚𝐭𝐢𝐧𝐢𝐢, format din beneficiari ai centrului nostru și elevi ai Școala Gimnazială „Aron-Vodă” Aroneanu , alături de ceilalți interpreți invitați ai evenimentului, a contribuit la întregirea unei așa atmosfere, adresăm mulțumiri Protopopiatului II Iași pentru generozitatea arătată participanților, prin oferirea darurilor și diplomelor de participare. 🙏
🤝 În plan local, prezența noastră la acest eveniment nu ar fi fost, de asemenea, posibilă fără implicarea și dăruirea domnului profesor Apostol Aristidi Cristian, care a coordonat corul nostru, și frumoasa colaborare cu școala, care încurajează dezvoltarea interdisciplinară a elevilor săi, cu orice ocazie. Le mulțumim și acestora, pentru tot suportul oferit de-a lungul lungii noastre colaborări! 🙏
🎊 Felicitări tuturor interpreților invitați ai evenimentului pentru prestația lor!
👩🦳👦👴👩🦰 Deasemeni, sprerăm că și cu această ocazie, prin alăturarea celor două generații, atât de valoroase oricărei comunități, a copiilor/tinerilor și a vârstnicilor, am reușit să aducem o nouă doză de echilibru, rezultată din energia și speranța celor dintâi și înțelepciunea și așezarea celor din urmă, lor înșiși, în primul rând, și tuturor celor din jur.
🙏 Nu în ultimul rând, mulțumim lui Costel Bulimar, pentru imortalizarea momentelor! Vom împodobi următoarele zile cu ele.