Pierwszymi założycielami jednostki byli wówczas: nie żyjący już druh Józef Walendykiewicz, pierwszy naczelnik OSP - Stefan Jabłoński, Jan Karejwo i Władysław Stachniewicz. Ciężka sytuacji powojenna nie pozwoliła na stworzenie dogodnych warunków do działania. Nie było wówczas problemu z pomieszczeniem na strażnicę. Przedwojenny drewniany budynek wybudowany w 1922 r. również był wykorzystany do celó
w przeciwpożarowych za czasów niemieckich. Zniszczony działaniami wojennymi potrzebował remontu. Widząc potrzebę, mieszkańcy nie czekali na pomoc władz. Budynek odnowiono w ramach czynów społecznych. Z biegiem czasu w szeregi jednostki wstępowała, większość mężczyzn ze wsi, a w późniejszym okresie także kobiety. Pierwszym wyposażeniem jednostki OSP były pospolite, jeszcze do dziś stosowane bosaki, toporki, wiadra, później p***a ręczna z wężami i sikawkami oraz przewożenia wyznaczone pary koni z wozem na drewnianych kołach. Alarmy ogłaszano używając trąbki oraz pospolitej felgi metalowej. Po kilku latach zaczęło używać syreny ręcznej. Również nie zapomniano o działaniach kulturalno - rozrywkowej jak zabawy taneczne, obchody dnia strażaka, itd. Wszelkie dochody przeznaczano na zakup sprzętu pożarowego, ubrań ochronnych i wyjściowych. Po kilku latach jednostka posiadała już pompę spalinową, kaski ochronne oraz wiele innego sprzętu. w posiadaniu OSP znalazł się samochód strażacki ze skrzynią, który był wykorzystany do akcji. Z roku na rok jednostka swoją działalnością, zdyscyplinowaniem druhów oraz działaniem w terenie, wykazywała się bez zastrzeżeń. Przybywało więcej nowoczesnego sprzętu. Problemem w tym przypadku był od wielu lat drewniany, nie remontowany budynek remizy, który groził zawaleniem i zniszczeniem posiadanego sprzętu przeciwpożarowego. Ze względu na bardzo zły stan techniczny istniejącej remizy, w dniu 06.08.1998 r. została rozpoczęta budowa nowej z pomocą Urzędu Gminy Oddziału Wojewódzkiego w Olsztynie i Zarządu Głównego w roku 2000 została przekazana do użytku. Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej dnia 04 września 200 l roku Ochotniczą straż Pożarną w Żytkiejmach włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Obecnie jest to jednostka typu "S" - 2. Jest na wyposażeniu 2 samochody typu średniego STAR 244L, STAR-022.