20/04/2026
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 r. 18 keietnia w większości krajów świata. Jego celem jest przybliżenie społeczeństwu problematyki ochrony dziedzictwa kulturowego. W Polsce ideą obchodów jest zaprezentowanie zabytków mających szczególne znaczenie dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości w naszym kraju. Z tej okazji Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków zostały zorganizowane 20 kwietnia w Słubicach we współpracy z władzami gminy i powiatu, przy zaangażowaniu społeczników.
W pierwszej części spotkania wyróżniono osoby szczególnie zasłużone odznakami „Za opiekę nad zabytkami”, które wręczył Pan M. Siwicki Wicewojewoda Lubuski oraz Pani B. Bielinis-Kopeć Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków. Złote odznaki „Za opiekę nad zabytkami” otrzymali:
Pan St. Kozłowski Burmistrza Ośna Lubuskiego (w uznaniu za remonty zabytkowych nawierzchni ulic Ośna, murów miejskich, ratusza oraz wspieraniu remontów zabytkowych kościołów na terenie gminy),
Pan J. Krzyśków Wójt Gminy Słońsk za wieloletnie starania, które zaowocowały zabezpieczeniem zamku joannitów w Słońsku i udostępnieniem go do ruchu turystycznego oraz za wspieranie remontów zabytków na terenie gminy), ks. A. Maciejewski (za ratowanie zabytków w czasie powodzi w 2024 r.).
Do tego grona dołączyli naukowcy z Torunia:
Pan dr hab. U. Schaaf (za wybitne osiągniecia w zakresie ochrony, badań i popularyzacji dziedzictwa kulturowego, a w szczególności architektury drewnianej, w tym cennych zabytków wpisanych na Listę UNESCO oraz aktywną współpracę międzynarodową)
oraz Pan dr M. Prarat (za wybitne osiągniecia w zakresie ochrony, badań i popularyzacji dziedzictwa kulturowego, a w szczególności architektury drewnianej, w tym zabytków olęderskich).
Srebrne odznaki „Za opiekę nad zabytkami” odebrali społecznicy: Pan T. Niemiec, Pan F. Owczarek i Pan F. Henschel, którzy od wielu lat współpracują na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji historii i zabytków w gminach Brody i Forst,
a także Pan D. Wawrzyniaka koordynatora ds. ochrony dziedzictwa kulturowego w komendzie policji w Strzelcach Krajeńskich (za pomoc w odzyskaniu licznych zabytków, m.in., chrzcielnicy z Buszowa) i Pan K. Michalak (za popularyzację dziedzictwa militarnego oraz opiekę nad schronem bojowym Zw.4a w Czechowie w gminie Santok).
Spotkanie stanowiło też okazję dla przedstawienia Słubic w kontekście ich historii i rozwoju, co zaprezentowała Pani M. Słodownik Burmistrzyni Słubic, a także zabytków powiatu słubickiego, w tym najstarszych zabytków architektury sakralnej, o których opowiedział Pan B. Skaziński kierownik Delegatury WUOZ w Gorzowie Wlkp. Zabytkowy cmentarz żydowski w Słubicach jako świadka wielokulturowej historii przybliżył regionalista Pan R. Semik. Na koniec uczestnicy obchodów udali się na spacer, zwiedzając cmentarz żydowski i stadion w Słubicach.
Dziękujemy za to spotkanie i gratulujemy odznaczonym!