Zielonogórska Mediateka Góra Mediów została otwarta w grudniu 2010 roku, przy wsparciu zielonogórzan, włodarzy miasta, polityków, prezesów stowarzyszeń i klubów sportowych, artystów, lokalnych przedsiębiorców oraz przy zaangażowaniu pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. W podziękowaniu za wsparcie finansowe biblioteki multimedialnej nazwy firm zostały uwiecznione na ściani
e pamiątkowej, a media ufundowane przez indywidualnych darczyńców opatrzone ich osobistą rekomendacją. Nazwa - Góra Mediów nie jest przypadkowa. Wiąże bowiem ze sobą aspekt regionalności całego projektu z pierwszym miejscem w województwie lubuskim skupiającym wiele różnorodnych stref multimedialnych w jednym punkcie. Jest ośrodkiem spotkań ze znajomymi, łączącym kulturę z rozrywką. Oferta mediateki kierowana jest przede wszystkim do młodego użytkownika, jak również do osób, które na co dzień korzystają z multimediów i programów komputerowych. W mediatece każdy może rozwijać swoje hobby korzystając z Internetu, nowoczesnych zasobów sprzętowych oraz programów edukacyjnych. Może również doskonalić umiejętności językowe, posłuchać ulubionej muzyki, obejrzeć film, skorzystać z audiobooków i e-booków, czy zagrać w gry na PS 3 i PS 4. Aby ułatwić użytkownikom korzystanie z mediateki Góra Mediów, zostały utworzone specjalne strefy tematyczne:
- Muzyki i Filmu – w której zbiorach znajdują się płyty CD, DVD i Blu-ray;
- Wiedzy – umożliwiającej korzystanie z internetu, nowoczesnego oprogramowania oraz urządzeń peryferyjnych;
- Książki Elektronicznej – gromadzącej klasykę i literaturę najnowszą w postaci audiobooków i e-booków;
- Hobby – stanowiska komputerowe oraz gry na konsole PlayStation 3 i 4.
- Dodatkowo strefa ta skupia wszystkich chętnych, chcących uczestniczyć w projekcie Language Café – a więc w spotkaniach, na których prowadzone są luźne rozmowy w różnych językach pod opieką lektorów i native speaker'ów. Zasoby biblioteki multimedialnej uzupełniane są w oparciu o systematycznie przeprowadzane badania ankietowe wśród użytkowników. Założeniem mediateki jest to, aby tworzyli ją sami korzystający, a swoje uwagi, przemyślenia i propozycje mogli przekazywać pracownikom Góry Mediów. Wewnątrz mediateki użytkownik znajdzie Infokiosk - interaktywny punkt informacyjny z dostępem do e-katalogu, przy którym zapozna się z zasobami Góry Mediów, a także zbiorami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Dzięki niemu może również dokonać rezerwacji lub przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych przez siebie pozycji. Jednorazowo zapisana osoba może wypożyczyć:
6 tytułów „książki mówionej” (na taśmach lub płytach) na okres 4 tygodni,
4 pozycje notacji muzycznych na okres 4 tygodni,
2 płyty CD z muzyką na okres 1 tygodnia,
2 płyty DVD lub Blu-ray z filmami na okres 7 dni,
Z zasobów mediateki można skorzystać również na miejscu, w godzinach otwarcia:
Poniedziałki i czwartki w godzinach 11.00-18.00;
Wtorki, środy i piątki w godzinach 9.00-16.00;
Soboty w godzinach 9.00-15.00.