W późniejszym czasie została przemianowana jako Ochotnicza Straż Pożarna. Założycielami straży w Działyniu byli:
1) Kończalski Wacław,
2) Walczewski Wacław;
3) Michalski Kalikst;
4) Jasiński Antoni;
5) Boniecki Władysław. Pierwszym prezesem, który kierował tą jednostką był jej założyciel Wacław Kończalski, a naczelnikiem Jasiński Antoni. Jednostka miała za zadanie likwidowanie pożarów na terenie
Działynia, Mazowsza i Świetosławia. Przed władzami OSP stanęło poważne zadanie. Trzeba było pobudować budynek remizy oraz wyposażyć ją w podstawowy sprzęt pożarowy. Do budowy remizy przystąpiono w 1923 roku, była to remiza drewniana w skład której wchodziły pomieszczenia na sprzęt i takie które sprzyjały rozwijaniu życia kulturalnego mieszkańców Działynia. Część potrzebnych funduszy na budowę zebrało społeczeństwo, a na resztę zaciągnięto pożyczkę w banku, ostatnią ratę zapłacono po wojnie w 1946 r. Jednostka straży pożarnej w okresie okupacji została rozwiązana tak jak inne organizacje, a niektórzy jej członkowie zostali wywiezieni na prace przymusowe i do obozów. Po wyzwoleniu w roku 1945 znaleźli się starzy działacze straży, którzy jesienią zorganizowali pierwsze zebranie pod przewodnictwem Leona Kropkowskiego i Kaliksta Michalskiego. Nakreślili cel i zadania w rozwoju Ochotniczej Straży Pożarnej. Sprzęt jaki został ocalony po wojnie, to jedna przenośna sikawka i kilka bosaków. W roku 1946 z własnych składek oraz dzięki ofiarności mieszkańców zakupiono samochód marki DODGE potocznie nazywany „doczką” wykupiono motopompę i zakupiono węże. Samochód ten służył nam aż do roku 1965 kiedy to zastąpił go Star 25. Jednostka OSP w Działyniu pod przewodnictwem prezesa Antoniego Zielińskiego i członków zarządu zawsze była jedna z czołowych jednostek naszego powiatu. jednostka w Działyniu z okazji 50-lecia i zasługi dla pożarnictwa otrzymała sztandar nadany przez Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP Kazimierza Boronia. W roku 1976 Zarząd OSP w Działyniu zdecydował się na budowę nowej remizy. Budowę częściowo sfinansowano ze środków własnych OSP z dużym wkładem strażaków którzy w czynie społecznym pracowali przy rozbiórce starej remizy i budowie nowej. Budowa dofinansowana została również przez Urząd Gminy w Zbójnie i Komendę Rejonową Straż Pożarnej w Rypinie. Do użytku remizę oddano we wrześniu 1978 r. Jednostka OSP w Działyniu w dniu 17 września 2015 r. obchodziła 100-lecie założenia. Z tej okazji społeczeństwo ufundowało druhom strażakom nowy sztandar. Ze względów ekonomicznych w roku 2019 budynek Remizy został przekazany na własność UG w Zbójnie. Jednostka nasza obecnie liczy 34 członków, 2 członków wspierających, drużynę młodzieżową dziewczyn oraz chłopców. Oprócz zwykłej codziennej służby ratowniczo-gaśniczej jako jednostka bierzemy aktywny udział w życiu Działynia. Uczestniczymy w uroczystościach państwowych, gminnych oraz religijnych, współpracujemy również ze szkołą. Poprzez zakupy nowego sprzętu gaśniczego i ochrony osobistej, a także szkolenia, systematycznie podnoszony jest poziom wartości bojowej jednostki. W 2021 roku pozyskaliśmy nowy samochód ratowniczo-gaśniczy Volvo zastąpił on nasz dotychczasowy wóz bojowy na podwoziu Stara 244, który służył nam ponad 20 lat. Przy jednostce działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze co stanowi dobrą wróżbę na przyszłość. OSP w Działyniu to jednostka niosąca pomoc innym w myśl hasła: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.