10/09/2025
Dzisiaj w naszym Domu na świetlicy odbyła się projekcja filmu „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy.
Kiedy Mateusz (Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za "roślinę". Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela - mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.
Film przedstawia tragiczną i jednocześnie optymistyczną historię młodego mężczyzny z porażeniem mózgowym, który wbrew diagnozie lekarzy ostatecznie okazuje się być w pełni sprawnym intelektualnie.
To opowieść o walce o godność i prawo do normalnego życia, pomimo trudności w komunikacji ze światem i przeciwności losu.
Filmu pokazuje, że siła ludzkiego ducha i chęć życia mogą pomóc w pokonaniu wszelkich ograniczeń.