08/12/2016
tradycja sypania kopców sięga czasów słowiańskich.. w nieodległych Palczowicach jest już jeden kopiec usypany w 1910 roku na 500-lecie Bitwy pod Grunwaldem, zniszczony przez Niemców podczas okupacji i odbudowany przez mieszkańców kilka lat temu.. nie wspominając o równie nieodległym Krakowie, gdzie są aż 4 kopce: Kościuszki, Piłudskiego, Kraka i Wandy.. sypanie kopca ma się rozpocząć za pół roku 2 maja na Święto Flagi - co ważne sypanie ręczne, bez używania maszyn i ciężkiego sprzętu.. i co jeszcze ważniejsze - KAŻDY może uczestniczyć w sypaniu kopca:)
https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/malopolska-zachodnia/w-zatorze-niedaleko-oswiecimia-ma-zostac-usypany-kopiec-niepodleglosci-wizualizacje/od-was/
Kopiec niepodległości ma mieć wysokość czteropiętrowego bloku i może stanąć w pobliżu jednego ze stawów, w których hoduje się znane w całej Polce karpie. Inicjatorzy sypania kopca właśnie załatwiają ostatnie formalności i wiosną przyszłego roku chcą ruszyć z budową.